Sundbyberg
Häromsistens skrev Mitt i om det snudd på unisona beskedet från partierna i Stockholms stad: fossila mopeder bör förbjudas på cykelbanor.
Om så blir fallet hakar Miljöpartiet i Sundbyberg gärna på.
– Det blir allt vanligare med mopeder på trottoarer och cykelbanor. Till stor del beror det på att matbuden har blivit allt fler. Jag tror också att det är någonting som skapar både otrygghet och irritation hos sundbybergarna, säger kommunalrådet Martin Solberg (MP).
Alla mopeder förbjuds
De mopedklagomål han har tagit del av handlar ofta om naturreservaten.
– Man kanske sitter med familjen på en stillsam picknick. Och så kommer det ganska höga, skräniga ljudet från de här mopederna och skär genom lugnet.
Inte sällan är mopederna även skadliga för både klimatet och den lokala miljön, poängterar han. Forskning har visat att de tvåtaktsmotorer som matbuden ofta tar sig fram på kan ha över 100 gånger större utsläpp av hälsofarliga ämnen än en modern bil, vilket DN har rapporterat om.
"Många av de här äldre mopederna släpper ut större mängder avgaser, luftföroreningar och koldioxid", säger Martin Solberg (MP).
Torbjörn Bergsdal
Trots det är det inte aktuellt att helt bannlysa tvåtaktare i kommunen. Orsaken är att juridiken inte medger att man skiljer på mopedtyperna.
Av samma skäl skulle det förbud som MP föreslår innebära att varken bensin- eller elmopeder finge köra på Sundbybergs cykelbanor.
I stället får de åka bland bilarna, säger Solberg.
– Eftersom vi i praktiken har en hastighetsbegränsning på 30 kilometer i timmen nästan överallt och de kör i 25 tror jag inte att det heller kommer att bli någon köbildning eller hopkorkning av trafiken i övrigt.
Tillsammans kan vi applicera tillräckligt med tryck på de här företagen.
Innan ett förbud kan klubbas vill han diskutera saken med sina politikerkolleger i grannkommunerna.
– För tillsammans kan vi applicera tillräckligt med tryck på de här företagen. Både att de tar ordentligt, vettigt ansvar för sina anställda genom en bättre arbetsmiljö och att vi får bort det här problemet från våra trottoarer och cykelbanor.
M tvekar
Sundbybergs största oppositionsparti har än så länge inte tagit samma tydliga ställning för ett förbud, även om de inte utesluter lösningen.
– Jag har ingen stark uppfattning i frågan. Det är bättre om mopederna kör på bilvägen, men nu när vi bygger så oerhört breda cykelbanor får de plats även där, säger oppositionsrådet Gustaf Reinfeldt (M).
Samtidigt efterlyser han en vidare diskussion om vad cykelbanorna ska användas till.
– Det är inte som förr i tiden när man satt upprätt på cykeln i 15 kilometer i timmen, utan nu kan det vara förenat med livsfara med cyklar som åker 40 till 60 kilometer i timmen.
Olika typer av mopeder
Tvåtaktsmotor: Drivs med en blandning av bensin och olja. Eftersom en del av bränslet inte förbränns helt släpper motorn ut mer avgaser och luftföroreningar än en fyrtaktsmotor.
Fyrtaktsmotor: Använder ett separat oljesystem och har en effektivare förbränning än en tvåtaktsmotor. Det gör att den släpper ut mindre avgaser och förbrukar mindre bränsle.
Elmotor: Drivs med ett batteri och en elmotor. Den har inga avgasutsläpp under körning och bidrar därför inte till lokala luftföroreningar på samma sätt som bensindrivna mopeder.
Källa: Naturvårdsverket