Danderyd

Den som letar efter ett enpartistyre får gräva en bra bit ned i den politiska historieboken för att hitta ett sådant i Danderyd. Senast ett parti hade chans på ett sådant var efter valet 2006, där Moderaterna med fick mer än hälften av rösterna. Men en tidigare avtalad allians med Kristdemokraterna gjorde att även de fick vara med på ett hörn.

Sedan dess har de två partierna styrt tillsammans. Genom åren med olika koalitioner.

2010 släpptes Liberalerna (dåvarande Folkpartiet) och Centerpartiet in i värmen och 2014 sparkades Centerpartiet ut. Sedan dess har M, KD och L styrt tillsammans när ingen av partierna varit stora nog att regera ensamma.

Så hur ser förutsättningarna ut inför valet? Vem är beredd att sitta ihop med vem?

Dessa frågor fick partierna svara på

1. Finns det något eller några partier ni inte kan tänka er att sitta i koalition efter valet? Vilka?

2. Finns det något eller några partier ni inte kan tänka er att samarbeta med över huvud taget – ens som "stödparti" (alltså ett parti som inte ingår i den styrande koalitionen men vars mandat behövs för att "släppa fram" ett styre där ert parti ingår)?

Källa: Mitt i

M tycker att dagens koalition fungerar bra och de ser "goda förutsättningar" att fortsätta på inslagen bana. Samtidigt stänger de inga dörrar förrän valet är avgjort.

– Framtida samarbeten får bedömas utifrån valresultat, sakpolitik och möjligheten att skapa ett stabilt och ansvarsfullt styre, säger Christian Hoas (M).

Christian Hoas (M).

Christian Hoas (M).

Leo Smidhammar

Enligt KD är det omöjligt att sitta tillsammans med Socialdemokraterna, och menar att partierna syn på skattepolitik är oförenlig. Däremot kan KD samarbeta med alla partier i sakfrågor.

S å sina sida menar att de kan tänka sig styra tillsammans med alla nästan alla partier så länge de får genomslag för socialdemokratisk politik. Undantaget är Sverigedemokraterna.

SD och Centerpartiet är de enda partier som inte drar några röda linjer, utan kan tänka sig styra tillsammans med vilka som helst. För SD medföljer dock ett krav.

– Så länge det innebär att vi får igenom vår politik, säger Oskar Cavalli-Björkman (SD) och nämner bland annat byggpolitiken.

Oskar Cavalli-Björkman, Sverigedemokraterna SD Danderyd

Oskar Cavalli-Björkman, Sverigedemokraterna SD Danderyd

Sverigedemokraterna

L svarar kryptiskt.

– För att sitta i samma majoritet krävs att man är överens i de viktigaste frågor för kommunen, och det begränsar urvalet, säger Fredrik Pallin (L).

De svarar dock att de kan samarbeta med alla partier som är "beredda att stötta liberal politik".

MP vill inte svara innan valresultatet är klart.