Kärrtorp/Nytorps gärde
Intill Nytorps gärde går en del av Fyrskeppsvägen som sedan länge är avstängd för biltrafik. I närheten av t-banebron över gärdet har ett sandupplag parkerats. Från Arkövägen blockas vägen av betongsuggor.
– Det här ett tråkigt parti. Det ser inte roligt ut, säger Kärrtorpsbon Carina Philipsson som kommer gående med hunden.
Här är det att korsa mellan sandhögarna som gäller.
Anders Björklund
250 meter väg ingår i projektet.
Anders Björklund
Fått klagomål
Trafikkontoret på Stockholms stad uppger att de mottagit flera klagomål från boende i området om att platsen används för ljusskygga aktiviteter och känns otrygg. Till detta bidrar enligt trafikkontoret gatans dåliga skick, skymmande växlighet och lite folk i rörelse.
– Det skulle nog bli trevligare om fler går här. Jag känner mig inte otrygg när jag har hunden. Hade jag gått här i mörkret utan henne hade det kanske känts annorlunda, säger Carina Philipsson.
I år ska Stockholms stad göra sträckan mer attraktiv. Projektet har tilldelats 1,5 miljoner kronor av kommunstyrelsens ekonomi- och trygghetsutskott. I höst är planen att arbetet drar igång.
Cykelbana för barn
Sandupplaget mitt på vägen ska flyttas så att sikten blir bättre. Vidare tänker trafikkontoret göra ett cykellekstråk på sträckan. Här ska barn kunna öva på cykling.
– Vi tänker oss en lekfull, lite utmanande gång- och cykelväg. Men vill du bara gå rakt fram kommer du kunna fortsätta med det, säger Emma Sundström projektledare på trafikkontoret.
Detaljerna är ännu inte bestämda men sittmöbler, vägmålning och konstbelysning finns bland trafikkontorets idéer. Förhoppningen är att en ökad aktivitet på sträckan även ska ha positiv inverkan på tryggheten på delar av gärdet nedanför som saknar belysning.
– Det låter positivt för befolkningen i området. Man har ju undrat vad planen med den här vägen har varit, säger Carina Philipsson.
71 miljoner kronor
Kommunstyrelsens ekonomi- och trygghetsutskott fördelade i februari 71 miljoner kronor till olika projekt runt om i staden.
Mest gick till området Enskede-Årsta-Vantör. Här fick åtta projekt sammanlagt 18,9 miljoner kronor. (åtta projekt).
Sedan 2023 har staden årligen delat ut 100 miljoner kronor ur sin så kallade trygghetsfond.
Både stadsdelsnämnder och andra nämnder kan ansöka om pengar för att förbättra tryggheten.
Källa: Stockholms stad