Nu har första patienten med en fotledsfraktur bedömts med AI, artificiell intelligens. Det skriver Danderyds sjukhus i ett pressmeddelande.

Forskningen på en AI som kan bedöma röntgenbilder startade 2014.

Från början matades AI:n med 250 000 röntgenbilder på händer, handleder och fotleder. Resultatet blev till slut att AI:n och läkarna gjorde lika bra bedömningar.

Första patienten bedömd

Nu kan AI:n förutom att upptäcka frakturer även ge en detaljerad beskrivning av frakturen som kan användas för att vägleda behandlingen.

– Den 11 oktober gick vi ”live”. Det var då vi tog emot första patienten som blev bedömd av vår AI tillsammans med läkare i vår kliniska verksamhet, säger biträdande överläkare Max Gordon i pressmeddelandet.

Systemet är ett tillägg till dagens tolkning av röntgenbilder och ska inte ersätta några av dagens rutiner.

Snart även handleder, höfter och knän

Bilderna bedöms först av en ST-läkare (blivande radiolog) som kan välja att ta in AI:ns kompetens i bedömningen. Sedan säkerställs diagnosen av en mer erfaren radiolog.

– Just nu har vi avancerad tolkning på plats för fotleder, men vi håller på med att även implementera handleder, höfter och knän, säger Max Gordon.