850 bostäder, 30 000 kvadratmeter kontor, publika lokaler, en ny park och underjordiska träningsrinkar.
För sju år sedan hölls en markanvisningstävling som idén ”Söderhov” gick vinnande ur.
Sedan dess har detta varit planen för området där Söderstadion låg tidigare och där Hovet ligger i dag.
Först skulle Hovet rivas redan 2025, sedan har staden skjutit på arbetet till 2028-2029.
Men nu, i och med att styret vill bevara Hovet, kan planerna slopas. Ambitionen är dock fortsatt att bygga bostäder på sikt. Hur många återstår att se.
"Anpassar oss"
– Vi inledde planarbetet 2016 och har inte kommit framåt med projektet på flera år. Konjunkturläget ser annorlunda ut och vi har en regering som inte har främjat byggandet. Vi anpassar oss till det nya läget och nu gör vi ett omtag med hela Globenområdet, säger Maria-Elsa Salvo (S), ordförande i idrottsnämnden.
Vad omtaget innebär är inte klart. I en utredning ska staden titta på om Hovet ska bevaras som det är eller om det är bättre att bygga en liknande anläggning för ishockey.
– Nuvarande Hovet kommer att finnas kvar åtminstone någon gång in på 2030-talet, säger Maria-Elsa Salvo (S) som själv har positiva erfarenheter därifrån.
– Man kommer väldigt nära spelet och det är fantastisk akustik. Jag förstår dem som nu är lättade och glada att Hovet inte ska jämnas med marken.
Konstgräs på gång
Klart är att en tillfällig 11-spelsplan med begagnat konstgräs snart är på plats på Söderstadion-tomten. Det blir även en toalett, en skottramp för ishockey och cykelparkering.
Tanken är att det ska vara klart före årsskiftet, men vissa delar av arbetet är väderberoende.
– Området är ett idrottsnav och så vill vi gärna behålla det. Det känns jättekul att man snart kommer att kunna spela fotboll där igen.