Överjärva
Ödet för Överjärvas ladugård från 1825 var länge osäkert. Först skulle den rivas, vilket ledde till stora protester. Sedan sa länsstyrelsen stopp.
När det blev maktskifte i stadshuset stakades en ny väg ut för den gamla byggnaden – och nu är det dags för Solnaborna att titta in. Den 5 september invigs nya Överjärva gård som friluftsmuseum.
Ljud och doft
Ladugården har rekonstruerats, fått ny fasad och byggts om invändigt. Det har tagit tre år.
Hur det blir att stiga in i den nu? Det beror på vilken dörr man tar, säger Johanna Molvin, kulturchef i Solna stad.
– I ett rum kommer man in på gården för hundra år sedan. En annan del av utställningen är vår "lek-lagård" där vi hoppas att barn och vuxna kommer att leka tillsammans.
Ska upplevas med alla sinnen.
Konst, doftlådor och ljud ska bredda upplevelsen.
– Vi vill att gårdens historia ska upplevas med alla sinnen.
Ponnyridning
I ladugården finns också ett stall. Tre hästar flyttar in lagom till invigningen: shetlandsponnyn Vincent van Gogh och c-ponnierna Hugo och Toppe.
Vincent van Gogh gör sig redo för att ha unga Solnabor på ryggen. Här med Alice von Sydow från Naturgruppen som har hand om gårdens djur.
Peter von Sydow
Många har saknat ponnyridningen sedan Solna stall motades i väg efter en rättslig strid 2022.
Den är nu på gång igen med Vincent och gänget.
– Vi börjar med det i höst när hästarna lärt känna platsen. Alla tre tycker om att gå rundor och dra vagn, säger Johanna Molvin.
Gårdens nyinflyttade kaniner har redan fått uppmärksamhet. 300 namnförslag har lämnats in.
– Det är i dag fyra kaniner, men de brukar ju lätt bli fler. Just nu har vi dock bara honor.
Marsvin, kossor och höns går också att hälsa på under invigningen. Till hösten flyttar även grisar in.
Under invigningen väntar tal och allsång, möten med konstnärer, krocket, gårdsvandring, kvinnohistorisk visning och öppet kafé i nyrenoverade Gula villan.
Johanna Molvin (i mitten) med kollegorna från kultur- och fritid utanför Gula Villan.
Angie Gray