Vasastadsbon Petra Ringström Oxhamre har alltid med en vattenflaska var hon än går. Vid ett besök i Wien slogs hon av hur många dricksvattensfontäner som stod utställda.
– När jag var tillbaka i Sverige märkte jag att det knappt går att fylla på vatten någonstans, om det inte är på restaurang eller kafé. Vi ska inte behöva köpa vatten när vi har världens renaste vatten i kranen, säger hon.
Hon inspirerades att se över situationen med fontänerna i Stockholm. Sökningar på webben visade att det inte finns någon uppdaterad karta över var de finns. Dessutom var det oklart vem som ansvarar för dem.
Hon hörde av sig till stadens olika förvaltningar och kontor och fick ut en lista över var de "möjligen kan finnas".
Hälften ur funktion
Med listan i hand gav sig Petra Ringström Oxhamre ut på stan för att inventera innerstans fontäner.
Resultatet: 15 fungerande, 15 ej i bruk och 3 som inte gick att hitta.
– Jag blev överraskad över att så få fungerade. Jag trodde att läget skulle vara bättre i en stad och ett land med väldigt rent vatten.
Petra Ringström Oxhamre driver ett företag som säljer återanvändbara vattenflaskor i metall.
Privat
På Södermalm var de flesta i gång, men på Östermalm var de flesta ur funktion. Norrmalm, Vasastan och Kungsholmen hade knappt några fontäner.
– Några var som askfat, andra låg det bara sopor på. Det blev väldigt tydligt att de inte underhålls.
Hon hoppas att staden tar ett gemensamt ansvar för fontänerna, fixar de som finns och ser om fler kan behövas.
– Jag förstår att de är svåra att hålla i gång över vintern, men det borde vara tydligare var man kan fylla på sin vattenflaska. Det borde också finnas fler fontäner runt lekparker och fotbollsplaner.
Hoppas på karta
Stockholms stad har ingen förvaltning som ansvarar för att samordna dricksvattenfontäner eller kranar.
– Det finns ingen karta över alla fontäner än. Vi hoppas kunna ordna det längre fram, skriver Malinda Flodman, pressansvarig för trafikkontoret.
Trafikkontoret har hand om sex dricksfontäner i stan och sju dricksvattenkranar vid offentliga toaletter. Inga av deras fontäner finns i innerstan, det gör däremot samtliga kranar.
– Läget kan vara en utmaning med dricksvattenfontäner. Vi vill att vattnet ska vara fräscht, vilket kan vara svårt med långa ledningar. Det är lite meck att hålla efter dem, enligt Malinda Flodman.
Hon meddelar att dricksvattenfontänen i Kungsträdgården har reparerats och bör vara i gång igen.