Ingarö
Arbetet med att bygga om Säby säteri på Ingarö till ett lyxigt bostadsrättsområde börjar bli klart. De 30 lägenheterna ligger ute till försäljning nu och hälften kostar över 10 miljoner kronor.
Störst och dyrast är femrummaren på 185 kvadratmeter i herrgårdsbyggnaden. Den är till salu för 16 990 000 kronor. Då ingår egen uteplats på 60 kvadrat, öppen spis, gemensam pool, vinkällare, gym, tennisbana, orangeri, äppelträdgård och utsikt över Säbyviken.
– Det är som att bo i en stor sekelskiftesvåning och samtidigt får alla de här faciliteterna, säger mäklare Helena Blomqvist.
Kök och matrum i den största och dyraste lägenheten i herrgårdsbyggnaden. Det inglasade rummet längst bort leder ut till terrassen och vetter mot trädgården.
Pressbild
Dyrast till salu just nu
Kvadratmeterpriset är nästan 92 000 kronor. Det är mer än dubbla snittpriset i Värmdö de senaste tre månaderna, enligt Mäklarstatistik. De fyra största våningarna ligger i huvudbyggnaden.
Hittills har två trerummare sålts.
– Det är många Värmdöbor som hör av sig, flera med hus på Ingarö eller någon annanstans på Värmdö som vill ha något mindre, utan en tomt att sköta om. Även många Nackabor är intresserade, säger hon.
Det är en avvägning, vad är rimligt att betala för en sådan här våning?
Lägenheterna i herrgården och flyglarna har hittills lockat i första hand par i övre medelåldern, enligt Helena Blomqvist, medan de nybyggda husen på området – totalt 12 lägenheter – lockar yngre och barnfamiljer.
– De lägenheterna är mindre och något billigare per kvadrat. Som det ser ut nu kan det bli en bra blandning av yngre och äldre, fritidsboende och permanentboende.
Alla på Säby park får tillgång till områdets gemensamma pool i trädgården.
Pressbild
Egna fack i vinkällaren
Det kostar mer att bygga om en gammal herrgård än att bygga nyproduktion, menar hon, därav det högre kvadratmeterpriset i huvudbyggnaden.
Nästan 17 miljoner för den största lägenheten – hur motiverar ni priset?
– Det är en avvägning, vad är rimligt att betala för en sådan här våning? Om man tänker in allt som ingår, vad man får för pengarna, och 35 000 kvadratmeter anlagd park som alla får nyttja, då är det här rimligt, menar vi.
Vinkällaren byggs under ett av de äldre husen och där får varje lägenhetsinnehavare egna vinfack.
– Tanken är att man ska kunna samlas där med vänner och familj och ha provningar och andra aktiviteter.
Inflyttning är planerad till i sommar.
Badrum i en av lägenheterna på Säby park.
Cristian Monrey
Vinkällaren byggs under ett av de äldre husen som bevaras på området. Alla lägenhetsinnehavare får egna vinfack.
Pressbild
Säby säteri, numera Säby park, med omgivande ny- och ombyggda hus där cirka en tredjedel av de nya lägenheterna finns.
Pressbild
Säby säteri
Första gången Säby gård nämns i historieböckerna är 1570. Från 1651 till 1903 ägdes Säby av släkten Leuhusen.
Sitt nuvarande utseende fick Säby i början av 1900-talet då man byggde på två våningar och lade på en putsad fasad.
År 1999 till 2020 drevs säteriet som hotell- och konferensanläggning.
Projektutveckling Ingarö AB köpte Säby säteri med tillhörande mark 2021 och i år bildades bostadsrättsföreningen Säby park, där de 30 nya lägenheterna ska ingå.
De fördelas med 18 lägenheter i herrgården och de fyra flyglarna, 12 i fyra nybyggda hus, och en i ett ombyggt fodermagasin.
Källa: Säby gård, Värmdö kommun, Projektutveckling Ingarö AB
Här byggs Värmdös nya gräddhylla
Säby säteri var i så dåligt skick att det höll på att rasa. Nu byggs den tidigare konferensanläggningen om till lyxiga bostäder.
Ett myller av hantverkare som snickrar och borrar går om varandra i den gamla herrgårdsbyggnaden, och högar med virke och jord har lastats av framför entrén. Anrika Säby säteri på Ingarö går just nu igenom en förvandling.
– Vi är noga med att stil och material ska smälta in i miljön, och att det ska hålla länge, i generationer, säger Fredrik Brodin, delägare i Projektutveckling på Ingarö AB som köpte Säby säteri 2021 och nu bygger om alltihop till lägenheter.
Totalt 18 lägenheter blir det i stora herrgårdsbyggnaden Säby säteri med flyglar. Här en av de större lägenheterna som får theveranda med utsikt över Säbyviken.
Pekka Pääkkö
Pool och odlingslotter
Bostadsområdet som börjar ta form får vinkällare, utomhuspool med gym, orangeri, lusthus, odlingslotter och äppelträdgård. Tidigare hotellrum och konferenslokaler görs om till 30 bostäder i herrgårdsstil.
– Det mesta som byggs nytt i dag är väldigt mainstream. Här kan vi skapa något med karaktär och egen stil, säger han.
Att totalrenovera och bygga nytt i en kulturmiljö som Säby är en utmaning på flera sätt, enligt Fredrik Brodin. Vissa delar av huvudhuset har behövt stöttas upp med nya bjälklag och ny isolering i väggarna. Alla fönster har renoverats och taket är nytt.
Det så kallade Kullahuset brann ned för många år sedan. Nu byggs ett nytt bostadshus på samma grund. Utrymmet under huset är tänkt att inredas som vinkällare åt nya brf:en.
Pekka Pääkkö
– Alltihop var i väldigt dåligt skick när vi tog över. Herrgården höll på att rasa, den har byggts om och till flera gånger, i olika stilar. Så vi tycker att vi gör en kulturgärning.
Framför herrgården löper ett jättedike som är fyllt med rör. Ny bergvärme har borrats som ska försörja hela bostadsrättsområdet. Avloppet tas omhand i en egen reningsanläggning på området.
Blir dyrare än genomsnittslyan i Värmdö
Nere på den stora gräsmattan, framför säteriet, har en pool ritats in bland äppelträden. Hur det kommer att gå med vatten från egen brunn har Fredrik Brodin inget klart svar på ännu, men ett alternativ kan vara att köra dit vatten i tankar.
Så mycket som möjligt bevaras och renoveras, som ytterdörren i ek och smidesräcken. Här Fredrik Brodin, delägare i Projektutveckling Ingarö AB som köpte Säby säteri 2021, framför en av flygelbyggnaderna som nu byggs om till två lägenheter.
Pekka Pääkkö
Att ett helt nytt bostadsområde med 30 lägenheter kommer generera mer trafik på Ingarövägen, är han medveten om.
– Säteriet har varit hotell och konferensanläggning i många år, med många gäster så egentligen bör det inte bli så stor skillnad mot tidigare. Det finns också en busshållplats precis här, om man vill låta bilen stå.
Vad de nya lägenheterna kommer att kosta vill Fredrik Brodin inte gå ut med ännu, men han säger att kvadratmeterpriset kommer att hamna ”över medel”.
– Vi hoppas att de flesta som köper lägenhet här väljer att bo permanent, det är bra för både kommunen och för området.
Säby säteri
Första gången Säby gård nämns i historieböckerna är 1570. Från 1651 till 1903 ägdes Säby av släkten Leuhusen.
Sitt nuvarande utseende fick Säby i början av 1900-talet då man byggde på två våningar och lade på en putsad fasad.
År 1999 till 2020 drevs säteriet som hotell- och konferensanläggning.
Projektutveckling Ingarö AB köpte Säby säteri med tillhörande mark 2021 och i år bildades bostadsrättsföreningen Säby park, där de 30 nya lägenheterna ska ingå.
De fördelas med 18 lägenheter i herrgården och de fyra flyglarna, 11 i fyra nybyggda hus, och en i ett ombyggt fodermagasin.
Källa: Säby gård, Värmdö kommun, Fredrik Brodin
De 30 lägenheter som byggs i Säby säteri med flyglar, och nya hus, kommer vara i storleken 45-170 kvadrat. "Alla lägenheter blir olika, när det kommer till karaktär och storlek," säger Fredrik Brodin, delägare i företaget som köpte säteriet 2021.
Pekka Pääkkö