KONTAKTA OSS PÅ MITT I
TIPSA REDAKTIONEN
ANNONSERA I MITT I
ANNONSERA
Meny
I dag är Centralbron en genomfartsled för många som vill ta sig från norra till södra delen av stan, och vice versa.
Leonhard Lenz/Wikimedia Commons
Vill passa på när Förbifarten öppnar ✔ Promenadstråk och restauranger ✔ ”Det blir mer trängsel när man bygger fler vägar”
Många ska samsas om gräset i Norra Stationsparken.
Emil Salmaso
Gräsmattan är allas ✔ Skyltar sätts upp för hundägare ✔ ”Händer det så händer det”
Tjuvarna kontrollerar limsträngen för att se om personen som bor där har varit hemma. Bilden är en genrebild.
Mostphotos
Lim har hittats på dörrar i Vasastan och Östermalm.
Mostphotos/Johannes Äng
Flera fall i stan ✔ Polisen: ”Ser det som ett varningstecken”
Polishunden Turbo hittade en av de tre män som nu sitter häktade.
Polisen
Polishunden Turbo nosade rätt på en misstänkt inbrottstjuv och en skruvmejsel som tros ha använts vid försöket.
Polisen/Mostphotos
Greps med kofot på Östermalm ✔ Granne slog larm: "Den verkliga hjälten"
Arkivbild.
Angie Gray
Hittades medvetslös – förd till sjukhus ✔ Greps i centrala Stockholm
Fontänen vid Sergels torg har några år på nacken. Men visst saknar den här vyn från 1968 något?
Ingemar Gram. Stadsmuseet i Stockholm
Vatten, stan är full av vatten – här kan du doppa tårna i ett riktigt blött quiz!
Sjöstadsbon Nellie Fors har blivit uppmärksammad av Stim som en av Sveriges snabbast växande låtskrivare. "Mina föräldrar är väldigt stolta. De är jätteglada för mig och är mina största fans."
"Nu är kreativiteten så integrerad i vem jag är. Jag har blivit modigare och vågar mer," säger Nellie Fors om hur hon utvecklats som låtskrivare.
Bakom Axwells senaste singel ✔ Började med klassisk gitarr ✔ Har toppat Billboard-lista i USA
Anders Petersen är en av de viktigaste och mest inflytelserika nutida fotograferna internationellt. Nu visas hans bilder på Nationalmuseum, tillsammans med en film av Johan Renck.
Anders Petersen/Mostphotos
Film baserad på fotografier ✔ Bilder från trilogi om institutioner ✔ ”Djupt berörd"
Bussnedskärningarna som gjordes förra sommaren har bidragit till SL:s ekonomiska problem, enligt trafikförvaltningen.
Hundratals miljoner saknas ✔ Budskapet: Sluta skära ner på trafiken
Två killar svalkar sig en varm sommardag på 1940-talet.
Olle Widfeldt, SvD, 1944. Stadsmuseet i Stockholm.
Vatten, stan är full av vatten – testa dina kunskaper i vårt quiz
Jeanette Karsten.
Privat
Jeanette Karsten vill inte avslöja hur hon gör när hon skapar konstfotografierna genom det massiva glaset. Nu ställer hon ut på Vår gård i Saltsjöbaden.
Jeanette Karsten
Fick rätt efter fem år i rätten: ”Väldigt bränd” ✔️ Ställer ut på Vår gård i Saltsjöbaden
Till Filmstaden i Solna beger sig stadens barn och unga för att uppleva skolbio. Solna, Tyresö och Upplands-Bro har tilldelats stöd för att kunna satsa på skolbio.
Åsa Sommarström
Tre Stockholmskommuner satsar på film för unga ✔ "Alla barn ska ha sett en svensk filmklassiker"
I tätbebyggda Stockholm riktar Karin Wanngård (S) blicken uppåt mot taken, som hon ser som framtida odlingsytor.
Markus Andersson
Nytt team ska hitta smarta lösningar ✔ Bidrag från global välgörenhetsorganisation
Henar och Elisabeth Palmö tycker att både stadens blomster och andra planteringar lyft området utanför Råckstas t-bana betänkligt.
Filip Magnusson
"Får höga poäng" ✔️ Mustiga färger – ska bidra med glans och glamour ✔️ "Lyfter definitivt platsen – är jättehärligt"