Vid lucia vankades det julbord hos Ny Gemenskap i Västberga gård. Ensamma, hemlösa och socialt utsatta fick äta gott och känna värme.
Ny Gemenskap gör också mycket annat för utsatta, inte bara i Västberga utan även på fem andra platser i Stockholm. Nu får den ideella föreningen Johan August-priset på 70 000 kronor. Motiveringen löd: ”För ert outtröttliga och osjälviska arbete med att hjälpa särskilt utsatta med devisen att alla ska accepteras på sina egna villkor och ingen ställs åt sidan”.
Pengarna kommer från Johan August Bergmans donationsfond som årligen delar ut ett pris till en person eller organisation som hjälpt utsatta människor.
På julafton och juldagen bjuds utsatta in till Ny Gemenskap i stan i Frälsningsarméns lokal Templet på Östermalm och i Immanuelskyrkan i Vasastan.