Tanken från början var att låtarna som nu fått ta plats på skivan var ämnade att framföras på dop, bröllop och begravningar, de sammanhang där Jessica sjungit allra mest. Men någonting hände då hon började spela in.

– När jag började skriva var det inte bara det som kom ut. Livet är mer än nedstamp. Livet sker hela tiden, säger Jessica då Mitt i tar tempen inför den stundande releasen.
Varför har det tagit 14 år att göra en skiva?

– Det viktigaste för mig är att få sjunga. Jag har verkligen inte haft en längtan efter eget material tidigare, säger Jessica.

Den kommande skivan får namnet ”Livets skeden” och bjuder på 8 stycken svenska pop-låtar. Nio upphovspersoner har jobbat med dessa bitar, däribland Jessica själv och även artisten Py Bäckman som skrivit texten till spåret som avslutar skivan.

Två dagar efter releasen av skivan, alltså den 22 september, väntar konsert i Vallentuna kyrka. Då kommer en förväntansfull sångerska få sjunga ut tillsammans med pianisten Kristin Stenerhag.