Den 23 juni-10 augusti är grön linje 18 avstängd mellan Skärmarbrink och Farsta strand på grund av arbeten med nya tunnelbanan.

En ersättningsbusslinje, kallad 18, kommer under tiden att gå från Farsta strand och göra stopp i Farsta, Hökarängen, Gubbängen, Tallkrogen, Skogskyrkogården, Sandsborg och Gullmarsplan. I övrigt hänvisar SL till pendeltåg eller befintliga bussar.

– Jag upptäckte till min fasa att ersättningsbussen inte stannar i Blåsut – varför gör den inte det? Jag ringde SL och blev då hänvisad till buss 816 som går två gånger i timmen. Det skulle dessutom ta mig 40 minuter till Farsta, jag tycker inte att det kan kallas ersättningstrafik, säger Blåsutbon Kerstin Löfgen.

SL: Skulle försena

SL:s förklaring är att ett stopp i Blåsut skulle försena resan för alla ombord på bussen. Hållplatserna ligger nämligen under tunnelbanans bro över Sofielundsvägen, och för att bussarna ska kunna åka förbi dem krävs "att de kör en lång omväg mot Dalens sjukhus för att vända" skriver Sophie Gunnarsson på SL:s presstjänst till Mitt i.

Av trafiksäkerhetsskäl är det inte möjligt att anordna tillfälliga hållplatser på Nynäsvägens lokalgata, menar SL.

"Det är ändå möjligt att resa mellan Gullmarsplan och Blåsut med ordinarie busslinje 816 eller att promenera till Skärmarbrink eller ersättningsbussarnas hållplats vid Sandsborg", skriver Sophie Gunnarsson.

"För krångligt"

För Kerstin blir det kanske inga turer till Farsta i sommar.

– Det blir för krångligt och tidskrävande. Och på grund av sjukdom orkar jag inte promenera till någon närliggande station. Men det är tråkigt för min dotter bor i Farsta och jag brukar dessutom handla där, säger hon.

Ersättningsbussen stannar inte heller i Skärmarbrink, där är gatunätet inte anpassat för att hantera tung trafik, men därifrån går tunnelbanan i och med att linje 17 inte påverkas av avstängningen.

När arbetena med tunnelbanan är klara den 10 augusti kommer det att vara dubbelspår hela vägen till Farsta, under avstängningen arbetar man även med signalsystemet på sträckan.