Hanna Beling är kanske mest känd för statyn av Margaretha Krook som står utanför Dramaten. Konstnären har bland annat också gjort en skulptur av ifjol avlidne fotbollstränaren Sven-Göran "Svennis" Eriksson i sin ateljé. Den väntar nu på avtäckning i den världskände tränarens hemort Torsby.
Efter att ha fått en förfrågan av en Bagisbo har hon nu erbjudit sig att ta sig en fyrbent lokalkändis. Som ortsbo har förstås Hanna Beling träffat katten som brukade hålla till vid tunnelbanans spärrar.
– Jag tänker att i naturlig storlek skulle bli finast. Jag har katt själv och har skulpterat katter och djur tidigare, säger hon.
Pepsie där han så ofta höll till.
Milja Timm
Jobb i en månad
Flera lokala initiativ har tagits parallellt och oberoende av varandra. Så här tidigt är inget klart. Bland annat behöver behövs tillstånd för plats och finansiering. Hanna Beling som fått frågan av en av initiativtagarna har lämnat ett kostnadsförslag på 35 000 kronor.
– Det skulle ta mig en månad att göra den, säger hon.
Av summan skulle arbetskostnaden stå för 25 000 kronor. Materialkostnaden, att gjuta en Pepsie i brons, står för 10 000 kronor.
Det låter ganska billigt?
– Jag har lagt mig billigt eftersom jag skulle tycka om uppdraget.
Ska bli unik
Hanna Beling berättar att hon skulle jobba heltid med skulpturen. När hon gjorde en skulptur av Svennis åkte hon till Värmland för att ta mått på honom, samt få kostym och ett par skor. Och hon ser ut att gå in med samma entusiasm vad gäller Pepsie.
– Jag skulle utgå från foton. Så att det verkligen blir ett "personporträtt" och skulptur av just Pepsie
Katten har entusiasmerat många. Jesper Lindholm från Skarpnäcks S-förening och Britt Klasson från Bagarmossens S-förening har lämnat in ett medborgarförslag om skulptur/minnesmärke till stadsdelsnämnden, och en annan Bagisbo drog spontant i gång en insamling för en skulptur på sajten "Go Fund Me".
AI-Pepsie
"Det var underbart att lyfta på Pepsies tassar när man skulle blippa sitt kort" säger Marcus Nyblom som gjorde denna AI-bild.
Marcus Nyblom
Marcus Nyblom är en annan av alla Pepsie-fans. Han har noterat att hyllningarna i den lokala Facebookgruppen då och då blandats med åsikter om att katten får för mycket uppmärksamhet. Som konstnär och illustratör bestämde han sig för att göra en hjärtlig och humoristisk kommentar.
– Det var en kul grej. Jag förstorade upp tanken om skulptur. Det är lite som en meta-kommentar till debatten, säger han.