Det är dyrt,stökigt och får inte påverka idrotten. Så kan man summera stadens iställning till Eurovision Song Contest 2024
Faktum är att staden lämnat in en intresseanmälan om att få stå värd, men med anmälan kommer också en lång kravlista.
Bland annat kräver man att kostnaderna delas mellan Stockholm, kringliggande kommuner, regionen, privata finansiärer, SVT och regeringen.
Dessutom ska tävlingen präglas av klimatmedvetenhet och hållbarhet. Man vill som sagt inte heller att evenemanget i för stor utsträckning påverka idrottslivet i Stockholm negativt.
Var tävlingen ska hållas och var den idrott som i vanliga fall håller till på vald arena ska ta vägen under tiden, är inte bestämt.
I och med sin intresseanmälan bjuder staden in till samtal med regionen, näringslivet och regeringen för att tillsammans anordna vad de trots allt kallar "den bästa festen".