Transdev har ingen rätt att kräva ersättning av SL för att bussresandet sjönk efter pandemin. Det anser tingsrätten som dömer bolaget till att betala SL:s rättegångskostnader på 13 miljoner kronor.

Domen kom dagen innan midsommarafton och innebär en viktig seger för SL. Om man hade förlorat hade det kunnat leda till hundratals miljoner i ytterligare krav från de övriga bussbolagen, som Mitt i tidigare har rapporterat.

Stockholm tingsrätt avfärdar Trandevs avtalstolkning som "felaktig och oskälig".

– Vi noterar att tingsrätten gått på SL:s linje i samtliga delar. Domstolen gör samma bedömning som vi när det gäller tolkningen av avtalen, kommenterar SL:s presschef Andreas Strömberg.

Trandev, som kör busstrafiken i Sigtuna, Upplands Väsby, Vallentuna, Norrtälje, Täby, Vaxholm, Danderyd och Österåker, började kräva extra ersättning från SL redan 2023.

"Alternativ verklighet"

SL har hela tiden hävdat att kraven byggde på hypotetiska, felaktiga resonemang om hur mycket busstrafiken skulle ha ökat om inte pandemin hade inträffat. "Optimistiska spekulationer i en alternativ verklighet", skrev SL i sitt svar tidigare i våras.

Även tingsrätten anser att Transdevs räknat fel och att man velat få ersättning "utan att behöva göra avdrag för de hypotetiska kostnader som de hypotetiska intäkterna med nödvändighet skulle ha varit förenade med."

Transdev har nu möjlighet att överklaga domen till Svea Hovrätt senast den 10 juli. Ännu är det inte klart hur bolaget väljer att göra. Tidigare har man signalerat att konflikten kan få stora konsekvenser.

Ska analysera domen

"Om vi inte kan mötas i detta har vi svårt att se de affärsmässiga förutsättningarna att fortsätta vårt åtagande", skrev Stefan Johansson, pressansvarig på Transdev, till Mitt i i februari.

Nu kommenterar han kortfattat:

– Först vill vi göra ett ordentligt analysarbete av domen och hur förutsättningarna ser ut för oss framöver. Innan vi gjort det kan vi inte säga så mycket mer, säger Stefan Johansson.

Bussbolag stämmer SL för covid-förluster

Bussbolaget Transdev har stämt SL på 60 miljoner, som företaget anser sig ha gått back på covid 19-pandemin. Om SL förlorar i tingsrätten kan det öppna för ersättningskrav från fler trafikoperatörer.

Covidpandemin ledde till ett kraftigt minskat resande med SL. Fortfarande ligger antalet påstigande på bara 85 procent av nivån innan pandemin.

Eftersom SL:s ersättning till bussbolagen delvis baseras på antalet resenärer innebär detta ett kännbart intäktstapp för Transdev, Nobina och de andra trafikoperatörerna.

Nu vill Transdev ha 60 miljoner i kompensation för de uteblivna resenärerna. Det är så mycket mer Transdev anser att man skulle ha tjänat om pandemin aldrig hade inträffat.

Men SL vägrar betala och menar att en trafikoperatör måste räkna med sådana risker. SL anser även att Transdevs beräkningar är helt felaktiga – "optimistiska spekulationer i en alternativ verklighet", som SL skriver i sitt svar.

I juni 2023 anklagade Transdev SL för avtalsbrott och lämnade in en stämningsansökan. Tvisten ska upp till huvudförhandling i Stockholms tingsrätt i april.

Kan bli miljardbelopp

I sin stämningsansökan anger Transdev att även andra trafikutövare har begärt ”att den justerade ersättningen ska beräknas med beaktande av den ökning i resande som skett pandemin förutan”.

Transdev klargör också att den period som de begär ersättning för, januari-maj 2023, bara är en del av vad de anser sig ha rätt till:

"Effekterna av pandemin kommer att hålla i sig i flera år framöver vilket innebär att Transdevs rätt till justerad ersättning kommer att gälla under motsvarande tid”.

Om SL skulle förlora skulle det med andra ord kunna bli hundratals miljoner, kanske miljardbelopp, som trafikoperatörerna kan kräva ut.

Svårt att fortsätta

Om SL vinner hotar Transdev med att lägga ner verksamheten i Stockholm.

"Om vi inte kan mötas i detta har vi svårt att se de affärsmässiga förutsättningarna att fortsätta vårt åtagande", skriver Stefan Johansson, pressansvarig på Transdev, till Mitt i.

Optimistiska spekulationer i en alternativ verklighet.

Här kör Transdev

Transdev har tre olika avtal med SL om att köra busstrafiken i Sigtuna, Upplands Väsby, Vallentuna, Norrtälje, Täby, Vaxholm, Danderyd och Österåker.

Ett av avtalen började gälla i juni 2019, de andra två startade hösten 2022.

I de två senare fallen lämnade Transdev in sina anbud i mars 2020, samtidigt som pandemin bröt ut.

Källa: SL och Transdev

Bussarna har haft färre påstigande efter pandemin, vilket Transdev nu vill få kompensation för.

Bussarna har haft färre påstigande efter pandemin, vilket Transdev nu vill få kompensation för.

Maja Johansson

SL i mångmiljonbråk om pandemipengar – bussbolag kan lämna

Stäms på 60 miljoner – kan bli miljarder ✔ Syrliga svaret: ”Alternativ verklighet”