Sollentuna

Räddningstjänst och polis larmades till Turebergsvägen 3 där två gymnasieskolor, NTI Gymnasiet och Klara teoretiska gymnasium, har sin verksamhet.

– Det visade sig att det var en tillfällig evakuering. Personalen vädrade ut bara, sedan fick alla gå in igen, säger Mats Eriksson vid polisens regionledningscentral.

Johan Lundgren, trygghetssamordnare och säkerhetsansvarig i Sollentunas skolor berättar att det var någon form av fyrverkeripjäs som har avfyrats i ett offentligt utrymme, och att de två skolorna utrymdes på grund av rökutveckling som uppstod.

Förundersökning inledd

Enligt Felicia Tingsborg, tillförordnad biträdande rektor på NTI Gymnasiet, varade evakueringen bara i 10–15 minuter.

– Sedan kom undervisningen igång igen. Flera delar på samma byggnad. Det är vi och Klara gymnasium och en yrkesskola bland annat. Det här hände i det gemensamma trapphuset och på grund av röken gick brandlarmet igång, säger hon.

Ingen skadades och ingen gärningsman har identifierats. Polisen pratade med vittnen och undersökte om det fanns övervakningskameror som kan hjälpa till med identifieringen.

En förundersökning om framkallande av fara för annan samt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor har inletts.