Cirka 750 namn har protestlistan som Sandra Lundell startat hunnit upp i när Mitt i träffar henne vid Botkyrka kyrka. Målet med listan som ska lämnas över till politikerna är minst 1 000 namn.
I december 2017 kom de första lastbilarna med sten vilket Mitt i rapporterade om. Sandra Lundell är uppväxt i norra Botkyrka och har sett stenlandskapet växa fram sedan dess.
– Jag kunde inte bara se på. Men jag trodde aldrig att det skulle få sådan respons, säger hon.
I samma veva har Tumbabon Gudrun Holmgren startat Facebookgruppen ”Botkyrka kyrka – hotat kulturarv” som nu har 879 medlemmar.
Stefan Källstigen
Marken där delar av Södra Porten ska ligga har belagts med sprängsten från Förbifart Stockholm. Stenarna ska stabilisera marken i området som vilar på sjöbotten. Foto: Stefan Källstigen
För tre år sedan var platsen ännu inte belagd med sten. Foto: Anders Björklund
Medlemmarna i gruppen tar fasta på kulturhistorien i området och kring helgonet Sankt Botvid som gett namn åt Botkyrka. Sankt Botvid har spelat stor roll för kristnandet av Mälardalen.
– Vänner i Stockholm inspirerade mig att ta steget, säger Gudrun Holmgren.
Målet: 4 000 jobb
De två möts för första gången när Mitt i träffar dem vid Botkyrka kyrka. Här finns planer på handels-och företagsområdet Södra Porten som ska ge 4 000 jobb enligt visionen. I närheten finns också planer på området Prästviken med 500 bostäder.
– Visst är det bra med 4 000 nya jobb. Men varför bygga just vid ett riksintresse. Begreppet riksintresse urholkas om riksintressena inte respekteras, säger Gudrun Holmgren.
Sandra Lundell kritiserar även att odlingsmark tas i anspråk liksom själva siffran.
– Siffran 4 000 känns som en schablon. Och behöver vi verkligen det här när det finns en galleria i Hallunda som skulle må bra av investeringar och ett köpcentrum i Slagsta där det inte ser bra ut längre. Det finns också många andra gallerior i närheten.
Sankt Botvid pilgremsled
Sankt Botvid begravdes enligt legenden först vid Salems kyrka. Hans kropp fördes sedan till Botkyrka kyrka. Transporten av hans kropp har gett upphov till pilgrimsleden. I Botkyrka kyrka tros han ligga ungefär i höjd med de första bänkraderna. Foto: Anders Björklund
Nu jobbar de för att få politikerna att styra om skutan. Gudrun Holmgren föreslår att det skapas ett besökscentrum på platsen som kan ta emot turister i stället.
– Det kan också ge arbetstillfällen, säger Gudrun Holmgren.