Akalla

Barn på mellanstadiet som skriker, sparkar, kastar saker mot skyltfönstret och skrämmer gäster på konditoriet Kaveh i Akalla. Det har Mitt i rapporterat om.

Nyheten har fått politiker i stadshuset att reagera.

Bedrövligt och oacceptabelt, säger oppositionsråd Andréa Hedin (M).

– Centrumet upplevs som otryggt och ett konditori lämnas åt sitt öde, säger hon.

"Moderaterna vill flytta ut socialtjänsten till lokala centrum så att de kommer närmare barn och unga" säger Andréa Hedin (M), oppositionsborgarråd.

"Moderaterna vill flytta ut socialtjänsten till lokala centrum så att de kommer närmare barn och unga" säger Andréa Hedin (M), oppositionsborgarråd.

Moderaterna

"Fler ordningsvakter"

Hon menar att problemet är en konsekvens av att två av tre ordningsvakter försvunnit från Stockholms gator sedan 2022.

– Vi vill att näringsidkare i centrum ska ha ett direktnummer till ordningsvakterna när de ser att de här barnen eller tonåringarna är på väg.

Föräldrar har ett ansvar att prata med sina barn.

Hon anser att fler ordningsvakter kan säkra att socialtjänst, skola och andra kan utföra sitt arbete.

– Sedan har även föräldrar ett ansvar att prata med sina barn om hur man beter sig.

– Inte en enda handlare ska behöva lämna sin verksamhet för att staden inte klarar av sitt grundläggande trygghetsuppdrag. Det är ett enormt svek av den socialdemokratiska majoriteten.

Anders Österberg (S) spred nyheten om konditoriet i Akalla i sociala medier och fick mängder av reaktioner.

Anders Österberg (S) spred nyheten om konditoriet i Akalla i sociala medier och fick mängder av reaktioner.

Kajsa Göransson

"Måste förebygga"

Även biträdande finansborgarråd Anders Österberg (S) reagerade på artikeln. Han lade ut en video om konditoriets problem och fick snabbt mängder av reaktioner. Enligt honom har fler företagare i Akalla hört av sig och berättat att de tampas med liknande utmaningar.

Jag förväntar mig också att alla skolledare i Akalla pratar med sina elever.

Han planerar att tala med ledningen på den skola som pekas ut som särskilt problematisk. Därefter ska han kontakta fler skolor, stadsdelsförvaltningen och polisen för att se om de behöver ha en ännu närmare samverkan.

– Jag förväntar mig att alla skolledare i Akalla pratar med sina elever och att föräldrar i hela Järva pratar med sina barn.

Hur ser du på Andréa Hedins kritik?

– Mycket av det här är polisiära uppgifter. Vi anser att man måste jobba förebyggande. Det gör man genom att se till att ha sysselsatta ungdomar, saker att göra och förstärkningar inom skolan.

Nyligen krossades ett fönster i konditoriet, men det är oklart vem eller vilka som ligger bakom.

Nyligen krossades ett fönster i konditoriet, men det är oklart vem eller vilka som ligger bakom.

Annika Staf

"Folk är rädda"

Kaveh, medarbetare på konditoriet, säger att han är glad över att politikerna reagerar.

– Nu hoppas jag att många läser artikeln och att rektorerna pratar med alla föräldrar.