I dag presenterade Kungliga Operan och Statens fastighetsverk (SFV) en historisk gemensam renoveringsplan för Operahuset.
Planen innefattar en påbyggnad mot Kungsträdgården på cirka 2 300 kvadratmeter. Den möjliggör bland annat en ny entré från Jakobs Torg som leder upp till en publikfoajé och en ny scen, som ska fyllas med innehåll riktat till barn och unga.
Dessutom byggs tre nya balettsalar och en ny terrass för publiken ovanpå Café Opera med vy mot Kungsträdgården.
– Det är med stor stolthet och glädje jag konstaterar att vi har hittat lösningar som skapar goda förutsättningar för en långsiktigt hållbar utveckling av vår verksamhet som hela Sveriges nationalscen för opera och balett, säger Fredrik Lindgren, vd Kungliga Operan i ett pressmeddelande.
Privata donationer
Renoveringen finansieras med stöd från privata donatorer. Antonia Ax:son Johnson med familj, Erling-Perssons stiftelse och Stiftelsen Marcus och Amalia Wallenbergs minnesfond går tillsammans in med 300 miljoner.
– Jag vill rikta ett särskilt tack för detta ovärderliga stöd som möjliggör en större satsning på barn och unga, inte minst genom den nya andrascenen som nu blir verklighet, säger Fredrik Lindgren.
3,2 miljarder
Enligt Statens fastighetsverk blir renoveringen den största och mest komplexa myndigheten har åtagit sig. Totalt väntas den kosta 3,2 miljarder kronor.
Redan nu pågår akuta underhållsåtgärder på byggnadens tak och fasader. Kungliga Operan kommer ge sina föreställningar i nybyggda Gasometer i Norra Djurgårdsstaden från början av 2027 till 2032.