Stockholms stad tycker sig se ökade aktiviteter från våldsbejakande högerextrema personer runt om i söderort. När stadsdelsförvaltningarnas säkerhetssamordnare hade sitt senaste möte lyftes frågan.

– Det är vår känsla att det är en ökad aktivitet, säger Henrik Willander Angel som är säkerhetssamordnare på Skarpnäcks stadsdelsförvaltning. 

I rapporten som avlades efter mötet beskrevs aktiviteter runt om i söderort genom sprejningar och klistermärken. Det har även förekommit banderoller på broar över vägar och i Gubbängen uppges en person med kopplingar till en högerextrem organisation ha uppehållit sig på biblioteket där han spridit propaganda i sociala medier.

Greps i Aspudden

En av de mest utsatta platserna har varit Aspudden. Där har det bland annat kommit upp hakkors och solkors på fasader, men också antifacistiskt motklotter. På kvällen den 10 januari grep dock polisen fyra personer på bar gärning när de spred budskap med högerextremt innehåll.

– De försökte lämna platsen när vi kom men de greps. Det är fyra unga män mellan 18 och 22 år, som är misstänkta för skadegörelse. Ingen av dem bor i Aspudden, säger kommunpolisen Christoffer Peyre.

 Utegymmet i Björkhagen

I Björkhagen har stadsdelen uppmärksammats på att nynazister använder utegymmet i Nackareservatet för träning.

Utegymmet i Björkhagen ligger i Nackareservatet.

Utegymmet i Björkhagen ligger i Nackareservatet.

Anders Björklund

– Att våldsbejakande rörelser använder stadens utegym för träning är förstås inget vi vill. Men det är inte något vi kan förhindra, till skillnad från i stadens lokaler där vi har en policy att våldsbejakande organisationer inte får hyra, säger Henrik Willander Angel.

Staden kommer att bevaka frågan om de högerextremas aktiviteter framöver.

– Vi vill se hur det utvecklar sig.