Upplands-Bro

Nu är det nya styret i Upplands-Bro på plats.

På kommunfullmäktige den 4 november valdes Camilla Janson (S) till kommunstyrelsens ordförande. Därmed tar Samverkan för Upplands-Bro – Socialdemokraterna, Moderaterna och Centerpartiet – formellt över styret i kommunen.

– Ikväll blev jag vald till kommunstyrelsens ordförande, ett hedersuppdrag jag tar på stort allvar. Att tillsammans med vårt nya styre, Samverkan för Upplands-Bro, få möjlighet att utveckla kommunen vi tycker så mycket om känns stort och viktigt, skriver Camilla Janson (S), i en kommentar till Mitt i.

Ett hedersuppdrag jag tar på stort allvar.

Annika Friberg (M) valdes till rollen som vice kommunstyrelseordförande och Mattias Peterson Ersoy (C) fortsätter rollen som kommunalråd.

Camilla Janson (S) skriver att partierna nu samlats kring en gemensam riktning.

Camilla Janson (S) är nu kommunstyrelsens ordförande och därmed kommunens högsta politiker.

Camilla Janson (S) är nu kommunstyrelsens ordförande och därmed kommunens högsta politiker.

Pressbild

– Socialdemokraterna, Moderaterna och Centerpartiet har enats om en gemensam riktning. Skolan är vår främsta prioritering, fler barn ska lyckas, känna trygghet och få rätt stöd.

Hon lyfter också äldreomsorgen, villkoren för kommunens medarbetare, tryggheten och det lokala näringslivet.

Även Centerpartiets Mattias Peterson Ersoy kommenterar maktskiftet. I ett inlägg på Facebook kallar han det för ”ett nytt kapitel för Upplands-Bro” och skriver att arbetet nu börjar ”på riktigt”.

Mitt i har tidigare berättat att S, M och C kommit överens om att bilda ett nytt majoritetsstyre. Partierna har bland annat pekat ut skolan som högsta prioritet och öppnat för att stoppa fler friskolor under mandatperioden.

Partierna har även utlovat en hundradagarsplan med ett begränsat antal prioriterade åtgärder som ska kunna påbörjas tidigt och ge synliga resultat.

Klart: De tar över styret i Upplands-Bro

Nu står det klart hur Upplands-Bro kommun kommer att styras de kommande fyra åren. Socialdemokraterna, Moderaterna och Centerpartiet tar över och bildar majoritetsstyre.

Upplands-Bro

I ett pressmeddelande uppger partierna att de har kommit överens om att samarbeta under mandatperioden 2026–2030.

Enligt uppgifter till Mitt i väntas oppositionsrådet Camilla Janson (S) föreslås som kommunstyrelsens ordförande. Det bekräftar Janson när Mitt i ringer, men det framgår inte av det gemensamma pressmeddelandet.

– Ni kommer alla få veta mer om våra planer för de kommande fyra åren imorgon torsdag när vi har pressträff, säger Helena Austrell (S), politisk sekreterare, när Mitt i ringer henne.

S, M och C samlar tillsammans 30 mandat. Gränsen för majoritet i kommunfullmäktige går vid 26.

Mandat_Upp_Bro

VALgrafik_UPPBRO

Mattias Peterson Ersoy (C), Camilla Janson (S) och Annika Friberg (M) är den trio som kommer leda Upplands-Bro kommun 2026-2030.

Mattias Peterson Ersoy (C), Camilla Janson (S) och Annika Friberg (M) är den trio som kommer leda Upplands-Bro kommun 2026-2030.

Pressbild

Klart: De tar över styret i Upplands-Bro

Tre partier är överens ✔️ Bildar majoritetsstyre

Nytt styre öppnar för att stoppa fler friskolor

S, M och C presenterade på torsdagen sitt nya styre i Upplands-Bro. I den politiska plattformen pekas skolan ut som högsta prioritet, samtidigt som partierna öppnar för stopp för fler friskolor under mandatperioden – men de som är på gång ska få starta.

Upplands-Bro

Det låg en förväntansfull stämning i luften i kontaktcenter i Upplands-Bros kommunhus på torsdagen. Tjänstepersoner, politiska sekreterare, partimedlemmar och några enstaka medborgare hade samlats när det nya styret tog plats vid ett ståbord intill en kommunvepa.

Där presenterade Camilla Janson (S), Annika Friberg (M) och Mattias Petersson Ersoy (C) sitt nya samarbete: Samverkan för Upplands-Bro.

– Det här är en historisk dag på många sätt, säger Camilla Janson (S) och fortsatte:


– Två partier går historiskt ihop i samarbete. Det har inte varit samarbete mellan Moderaterna och Socialdemokraterna tidigare.

Nya styret under pressträffen.

Nya styret under pressträffen.

Niklas Loman

Järnvägsbro som symbol

Budskapet från de tre partierna var att det nya styret ska vara brett och stabilt. I den politiska plattform som presenterades pekas skolan ut som den främsta prioriteringen.

Mattias Petersson Ersoy (C) beskrev också symboliken i samarbetet genom bilden av järnvägsbron över Stäksundet.

Vi måste börja med att ta ett omtag om skolan i sin helhet.

– I symbolen som ni har fått ut underlag om för Samverkan för Upplands-Bro är järnvägsbron över Stäksundet, och den är målad i våra tre partifärger. Anledningen till att vi har valt den symbolen är att en bro binder ihop olika sidor utan att sudda bort skillnaderna mellan dem, säger Mattias Petersson Ersoy.

Kommunen ska nu styras av två tidigare allianspartier – och S.

Kommunen ska nu styras av två tidigare allianspartier – och S.

Niklas Loman

På en fråga från Mitt i om S, M och C:s historiska skiljelinjer kring friskolornas plats i Upplands-Bro kommun svarar Camilla Janson:

– Vi måste börja med att ta ett omtag om skolan i sin helhet. Vi ser demografiska mätningar som visar att elevantalet viker. Hur många skolplatser behövs egentligen i Upplands-Bro kommun?

Friskolestriden i Upplands-Bro

Friskolor är och har varit en politisk stridsfråga i Upplands-Bro.

I utbildningsnämnden finns ett mål om att 40 procent av barn och elever ska finnas i fristående verksamheter.

Kommunen har också en omdiskuterad lokalersättningsmodell, som av vissa brukar kallas ”hyresrabatten”. Modellen innebär att friskolor kan få extra ersättning för lokalkostnader, utöver ordinarie skolpeng.

Källa: Mitt i Upplands-Bros rapportering

Enligt Janson är partierna överens om att redan planerade friskolor blir av, men att styret därefter inte ser behov av fler nya friskolor under mandatperioden.

– Vi vet att det är friskolor på väg in i kommunen, och de är på väg in. Därefter sätter vi ett stopp i de delar där kommunen på något sätt kan påverka, säger Camilla Janson.

Politikerna återkom till att deras styre ska kännetecknas av transparens, rättssäkra beslut och öppenhet. Medborgare passerade under pressträffen – kanske ska det förstås som en symbol.

Politikerna återkom till att deras styre ska kännetecknas av transparens, rättssäkra beslut och öppenhet. Medborgare passerade under pressträffen – kanske ska det förstås som en symbol.

Niklas Loman

Andra områden i fokus

Plattformen lyfter också: välfärd, trygghet, rättssäkerhet, företagande, klimatsmart utveckling och ekonomiskt ansvar. Alltsammans samlas under en slogan: ”Vi tar ansvar för det vi har och skapar möjligheter för det som kommer.”

I dokumentet utlovas också en hundradagarsplan med ett begränsat antal prioriterade åtgärder som ska kunna påbörjas tidigt och ge synliga resultat.

På torsdagen framgick däremot inga detaljer kring vad denna plan skulle bestå av, inte heller när den kommer presenteras.

Det som inte är finansierat, det kommer aldrig att hända.

Mattias Petersson Ersoy beskrev under pressträffen samarbetet som ett möte mellan tre partier med olika utgångspunkter.

Några konkreta besked och satsningar presenterades inte under torsdagen – däremot vilken riktning det nya styret vill ta.

Några konkreta besked och satsningar presenterades inte under torsdagen – däremot vilken riktning det nya styret vill ta.

Niklas Loman

– Vi är tre olika partier som kommer från tre helt olika håll, men vi har en gemensam ansvarstagande bild för den här kommunen, sa han.

Annika Friberg (M) betonade samtidigt ekonomin för den stundande mandatperioden.

– Det som inte är finansierat, det kommer aldrig att hända, sa hon.

Camilla Janson föreslås bli kommunstyrelsens ordförande, KSO, medan Annika Friberg föreslås bli vice KSO och Mattias Petersson Ersoy (C) kommunalråd.

Beslut och detaljer kommer

Enligt Camilla Janson kommer budgeten, eller kommunplanen som den kallas, att tas i december. Först då kommer fler detaljer att framgå om vad det nya styret ämnar satsa på.

Den nya kommunstyrelsen väntas väljas av kommunfullmäktige den 4 november. På mötet därefter, den 9 december, behandlas budgeten.

Mandat_Upp_Bro

VALgrafik_UPPBRO

Mattias Peterson Ersoy (C), Camilla Janson (S) och Annika Friberg (M) lät sig fotograferas utanför kommunhuset i Kungsängen. Trion är de som ska styra tillsammans under mandatperioden 2026-2030.

Mattias Peterson Ersoy (C), Camilla Janson (S) och Annika Friberg (M) lät sig fotograferas utanför kommunhuset i Kungsängen. Trion är de som ska styra tillsammans under mandatperioden 2026-2030.

Niklas Loman

Nytt styre öppnar för stopp för fler friskolor

S, M och C ska styra ihop ✔️ "Det här är en historisk dag"