Huddinge

Ett posttåg kolliderade med en grävmaskin söder om Stuvsta station i Huddinge natten mot torsdag.

Larmet om olyckan kom till räddningstjänsten strax efter klockan 02.

Totalt var fem personer inblandade. Två befann sig ombord på tåget och klarade sig oskadda. Även personen som satt i grävmaskinen klarade sig utan skador.

De två personerna som arbetade på platsen skadades och fördes till sjukhus. En av dem bedöms vara allvarligt skadad, uppger polisen.

– Grävmaskinen flyttade sig i krocken och skadade två personer som var där för att utföra planerade arbeten. De ska vara vakna och talbara, säger Mikael Blomberg, vakthavande befäl vid räddningstjänsten Södertörn, till Aftonbladet.

Inställda tåg

Olyckan påverkar tågtrafiken i området. I nuläget är det stopp förbi Stuvsta och inga pendeltåg mellan Älvsjö och Flemingsberg går.

– Vi har ingen prognos i nuläget. Det här kan tyvärr eventuellt ta hela dagen, arbetet kommer fortsätta länge till, säger Sophie Gunnarsson, presstalesperson på SL.

Resenärer hänvisas i stället till ersättningsbussar.

På torsdagsmorgonen har räddningstjänsten lämnat platsen. På plats fortsätter arbete med ta hand om både tåget och grävskopan.

Så går pendeltågen

Linje 40: Går mellan Uppsala C och Älvsjö.

Linje 41 mot Märsta: Går mellan Märsta och Älvsjö.

Linje 41 mot Södertälje: Går mellan Södertälje C och Flemingsberg.

Ersättningsbussar går i båda riktningarna mellan Älvsjö, Stuvsta, Huddinge och Flemingsberg.

Källa: SL