Nybohov

Planerna för Nybohovsskolan var stora. Den lilla skolan på höjden skulle kompletteras med en ny, betydligt större byggnad som samtidigt skulle fungera som bullervall mot skolgården.

Tanken var att dagens F6-skola med 240 barn skulle växa till en F9-skola för 900 elever. Nu skrotas projektet. Orsaken är prognoserna om vikande barnkullar, även på lång sikt.

– Det kommer att saknas ett tillräckligt stort elevunderlag för att det här projektet ska genomföras, säger exploateringsnämndens ordförande Anders Österberg (S).

Anders Österberg (S).

Anders Österberg (S).

pressbild

Stort städarbete

Jätteprojektet startade 2017 men pausades redan 2023, av samma skäl. Nu har man alltså beslutat att helt lägga ner det. Samma öde går även fyra andra projekt i Stockholms stad till mötes. Orsaken är att den rödgröna majoriteten gjort "ett städarbete" och sett över 630 byggprojekt. 45 av dem ska åtgärdas på olika sätt och fem har strukits helt.

– Vi har gjort det här för att vi behöver ha en tydligare styrning av projekten. Vi behöver använda resurserna där de gör mest nytta, säger Anders Österberg.

Totalt har drygt 53 miljoner kronor plöjts ner i de fem projekten. Flera startade för över tio år sedan och planerna har sedan rullat vidare både under borgerligt och rödgrönt styre.

Nybohovsskolan har i dag 240 elever.

Nybohovsskolan har i dag 240 elever.

Märta Lefvert

Idrottshall kan bli av

För nya Nybohovsskolan har projekteringen kostat drygt 7,6 miljoner kronor. I det ingick också planerna för en ny, fullstor idrottshall. Det finns en liten öppning för att den blir av.

– Vi diskuterar behovet av hallen, utifrån idrottsrörelsens behov. Men Brännkyrkahallen blir snart tillgänglig igen, efter renoveringen, säger Anders Österberg.

Vi behöver använda resurserna där de gör mest nytta.

Planerna på att bygga ut Nybohovsskolan kan också återuppstå, men i så fall först 2035. Om det blir så beror på hur prognoserna för elevunderlaget ser ut då.

Nybohovsskolan stänger 2028, för reparationer. Under de två år som arbetet pågår evakueras elever och personal till Aspuddens skola, vilket Mitt i tidigare skrivit om.

De här projekten läggs ner

*Utbyggnad av Nybohovsskolan. Nedlagd kostnad: 7 677 000 kr. Läggs ner pga vikande eleverunderlag.

*600 lägenheter och en förskola vid Kärrtorps IP. Nedlagd kostnad: 19 423 000 kr. Läggs ner pga skyfallsproblematik och ekonomiska utmaningar för flera parter.

*900 bostäder m m, i nya kvarteret Skärgårdsskogen i Skarpnäck. Nedlagd kostnad: 12 639 000 kr. Läggs ner pga höga områdets höga naturvärden och ökade byggkostnader.

*Utbyggnad av industri- och handelsområdet i Skrubba, nära Tyresövägen. Nedlagd kostnad: 6 399 000 kr. Vilande sedan 2020.

240 lägenheter på Växthusvägen i Hässelby villastad. Nedlagd kostnad: 6 988 000 kr. Läggs ner eftersom utgifterna skulle överstiga inkomsterna, pga skyfallsåtgärder och vägombyggnad.

Totalt har projekten kostat 53 126 000 kr.

Källa: Exploateringskontoret