Lidingö

Under natten mot den 30 augusti greps en man misstänkt för dråpförsök efter att en kvinna hittats svårt misshandlad i ett skogsparti på Lidingö.

– Det som händer är att mannen börjar misshandla den här kvinnan, och det är en grov misshandel, alltså fruktansvärt grov. Hon blir mer eller mindre medvetslös, säger Ola Österling, presstalesperson på polisen.

Ola Österling berättar att brottet först omrubricerades i takt med att polisen fick mer information.

– Det gick från misshandel till grov misshandel till dråpförsök. Ju mer fakta som hamnar hos polisens förundersökningsledare desto allvarligare har brottet bedömts.

En misstänkt greps samma kväll.

– Gripandet skedde utomhus i anslutning till bostäder, allt gick lugnt till, säger Ola Österling.

Rubricerades ner

Rickard Hofmann, kammaråklagare som har hand om fallet – skriver i ett mejlsvar till Mitt i att brottet nu rubriceras ner till misshandel av normalgraden och att mannen nu är anhållen.

Varför har det rubricerats ner igen?

"Det är en samlad bedömning av de omständigheter som så här långt framkommit kring gärningen. Det sker löpande och kan förstås därför komma att ändras igen beroende på vad utredningen ger.", skriver Rickard Hofmann i ett mejlsvar.