Kommunen planerar för ett idrottskluster vid Kvarnbergsplan med ett antal idrottshallar för olika sporter. Kanske kommer Paradistorget att bli kommunens nya kulturkluster.
När det nya kommunhuset ska byggas vid Paradistorget behöver flera verksamheter som finns i byggnaden i dag flytta på sig. De teoretiska programmen försvinner från Sjödalsgymnasiet och de yrkesförberedande programmen flyttar till Huddingegymnasiet. Vart vårdcentralen ska flytta är ännu inte klart.
Men även kulturskolan finns i byggnaden. Efter en utredning som gjorts har det visat sig att den inte behöver flytta så långt. Bara tvärs över torget till huset intill Paradisgaraget, där flera yrkesprogram haft lektionssalar tidigare.
– Vi är jättenöjda med en central placering tillsammans med kommunhuset och biblioteket, säger Anja Dahlstedt, kultur- och fritidsdirektör.
Kulturskolan ska växa
De nya lokalerna blir något större än de nuvarande.
– Framför allt får vi större rum vilket gör att vi kan ha något större grupper. Dessutom kan vi ha drama och dans i lokalerna, säger Anja Dahlstedt.
I dag finns Kulturskolan i centrala Huddinge och i Skogås, men målet är att utöka verksamheten. Ambitionen är att 10,6 procent av alla barn ska gå på kulturskolan 2030, vilket är dubbelt så många som i dag.
– Det innebär att vi behöver starta verksamhet i Flemingsberg och Vårby, där vi inte finns i dag, säger Anja Dahlstedt.
De nya lokalerna vid Paradistorget bedöms täcka behovet i mellersta Huddinge.
– Det kommer att finnas en dramasal i de nya lokalerna, för undervisning och repetition. Men vi kan ha ett samutnyttjande med nya bibliotekets scen och kanske kommunhuset, det blir ju ett kulturkluster där, säger Anja Dahlstedt.
De nya lokalerna vid Paradistorget ska vara klara till terminsstarten nästa höst. Investeringskostnaderna beräknas till 20 miljoner kronor och driftskostnaderna för verksamheten uppskattas till 3 miljoner kronor per år.
På onsdag den 20 september fattar kommunstyrelsen beslut om att gå vidare med planerna.