Gubbängen
Klockan tio på onsdagen öppnade förtidsröstningen på Gubbängens bibliotek. Då ringlade en liten kö utanför.
– Jag blev förvånad att folk köar redan första dagen, säger rutinerade röstmottagaren Ulrika Dahlman som arbetat vid flera tidigare val.
Två val i rad har valdeltagande minskat i Farsta stadsdelsområde. Kanske är det dags för ett trendbrott. Vid 14.30-tiden, när Mitt i besöker biblioteket, har drygt 150 personer redan lämnat sina röster.
– Det är mycket. Så mycket har vi inte haft förut, konstaterar Ulrika Dahlman.
Flera personer väntar på att få gå in i båset och rösta på biblioteket i Gubbängen.
Mattias Kamgren
Nytt för i år är att den som röstar bara behöver ta med legitimation, röstkort behövs inte.
– Alla annan information får vi upp på datorn. Det går lite enklare än tidigare, säger Ulrika Dahlman.
Jag har inte förtidsröstat tidigare, men det är smidigt
Gubbängsbon Niclas Grentzelius är en av dem som passar på.
– Jag har inte förtidsröstat tidigare, men det är smidigt, säger han.
Hökisborna Viktor Plagman och Freja Ahlgren Lantz förtidsröstade i Gubbängen.
Mattias Kamgren
Utanför bibblan träffar Mitt i paret Viktor Plagman och Freja Ahlgren Lantz som promenerat från Hökis för att lämna sina röster.
– Jag tycker annars om att rösta på valdagen. Men vi ska på ett bröllop dagen innan och man vet inte hur man känner sig då, förklarar Freja Ahlgren Lantz.
Här kan du förtidsrösta
Det går att förtidsrösta var som helst i Sverige bara du har id-handling.
I Farsta stadsdelsområde kan du förtidsrösta på biblioteken i Farsta, Sköndal och Gubbängen.
Biblioteket i Farsta har öppet alla dagar. I Sköndal är det öppet tisdag, fredag och söndag. I Gubbängen är det öppet måndag-torsdag och söndag.
Alla tider och lokaler för att rösta går att hitta på sidan val.se under fliken "Så röstar du".
Källa: Valmyndigheten