Täby
När det i våras stod klart att cykelbutiken bommade igen i centrum efter åtta år ansökte grannen Ica om att få bygga ut.
Nu har bygglovet beviljats.
"Byggstart planeras till januari, och under hösten arbetar vi med de sista detaljerna inför projektet", skriver butiken i sina sociala kanaler.
Fler kunder
När Mitt i först berättade att butiken planerade en utbyggnad förklarade butikschef Christoffer Birking att behovet av en större butik kom i och med att de sett ett ökat antal kunder. Inte bara från närområdet, utan även från resterande Täby och Vallentuna.
Butikschef Christoffer Birking.
Åsa Sommarström
Nu vänder sig butiken till besökarna, och vill höra vad de önskar mer av när butiken när utbyggnaden om 300 till 400 kvadratmeter är klar. I dag är butiken 1 000 kvadratmeter stor.
Mer nybakat bröd, större frukt- och grönsaksavdelning eller fler självutcheckningskassor är några exempel som butiken själv nämner som möjliga förslag.
Butiken uppmanar den som vill lämna förslag på hur butiken kan använda sitt extra utrymme att höra av sig till dem direkt.
Hur utbyggnaden påverkar tillgängligheten i butiken är ännu oklart. I våras sade däremot Christoffer Birking att förhoppningen är att öppettiderna inte ska påverkas av byggnationen.
Vill bygga ut matbutiken i Täby kyrkby
Ica i Täby kyrkby har vuxit ur kostymen – nu vill butiken bygga ut.
– Tanken är att det även kommer att ge ett lyft för Kyrkbyns centrum, säger Christoffer Birking.
Täby
Som många har sett har cykelbutiken Bike Room efter åtta år i centrumet flyttat.
Den naturliga samlingsplatsen i Kyrkbyn.
Flytten skedde eftersom Ica fastighet, som äger lokalen, planerar att bygga ut matbutiken i Täby kyrkby. Ett bygglov är inlämnat – och nu är det bara att vänta.
– Ingenting är helt klart. Vår ambition är att utöka butikens yta för att kunna erbjuda en ännu bättre butik med bredare sortiment till våra kunder, skriver butikschef Christoffer Birking i ett mejl till Mitt i.
Många nya kunder
Han berättar att alla är väldigt förväntansfulla och laddade på en ny, större butik.
– Det blir som en nystart för hela personalen.
Byggplanerna beror på att Ica under de senaste åren har fått många nya kunder, både från Kyrkbyn, Vallentuna och norra Täby, berättar han.
– Vilket vi är väldigt stolta och glada för. Vi vill nu kunna erbjuda en större och ännu bättre butik med ett bredare sortiment, så att fler slipper åka från Kyrkbyn för att handla. Målet är att ICA Täby kyrkby fortsatt ska vara den naturliga samlingsplatsen i Kyrkbyn, men med ett ännu bättre utbud för våra kunder, skriver han.
Butikschef Christoffer Birking vill att butiken ska bli större med bredare sortiment.
Åsa Sommarström
Ska växa
Butiken är i dag cirka 1000 kvadratmeter. Men planen är att den ska växa – och blir 300 till 400 kvadrat större, om bygglov beviljas och allt går enligt plan.
Gym och kemtvätt får stanna i centrum men de får nya entréer. Delar av den gamla cykelbutikens lokaler kommer användas till butiksyta för Ica.
– Vi kommer se över vad våra kunder efterfrågar och utgå mycket från deras önskemål. Vi kommer fortsatt att arbeta mycket med våra fina färskvaror och manuella diskar samt att vi kommer att göra paketutlämningen enklare och mer tillgänglig. Hela butiken kommer att få en uppfräschning både invändigt och utvändigt. Tanken är att det även kommer att ge ett lyft för Kyrkbyns centrum.
När kan en utbyggnad starta?
– Vi avvaktar bygglov och innan det är klart kan vi inte ge någon tidsram.
Kommer ni behöva stänga butiken?
– Vår förhoppning är att butiken ska kunna vara öppen som vanligt under byggnationen. Vi kommer att bygga ut den nya delen först och det påverkar inte driften i den gamla delen.
Ny lokal för cyklarna
Cykelbutiken har inte flyttat långt. Nu finns de i lokalen på Svetsarvägen 6, vid Circle K längst söderut Täby kyrkby. Då de hade ett rivningskontrakt visste de att de skulle få lämna lokalen en dag.