Täby

Nu räknas dagarna ner till den 15 juni, då herrarna spelar sin första VM-match på åtta år. Eftersom mästerskapet avgörs i USA är matchtiderna långt ifrån optimala för svenska tittare.

Flera kommuner i landet – däribland Täby – har därför beslutat att låta krögare ansöka om förlängda serveringstillstånd under sommarnätterna när matcherna spelas.

Täbybor som Mitt i pratar med är positiva och hoppas att många restauranger tar chansen. Caesar Sparacio, 19 är en av dem som tycker det är bra att möjligheten finns.

Caesar Sparacio, 19, tycker det är jättebra att möjligheten finns och längtar till ett spännande VM med bra stämning. Här med mamma Camilla Lardner.

Caesar Sparacio, 19, tycker det är jättebra att möjligheten finns och längtar till ett spännande VM med bra stämning. Här med mamma Camilla Lardner.

Maria Svensson

– Jag är simmare själv och fotboll är kanske inte min favoritsport. Men när det är VM tittar man ju, säger han.

– Jag kommer nog sitta hemma under de första matcherna, men går Sverige så långt som till slutspel blir det nog en bar i stället, säger han.

Kul för dem som bor i närområdet.

Fler Täbybor som Mitt i pratar med är positiva till möjligheten att se VM över en öl långt in på småtimmarna – framför allt för stämningen som uppstår när människor samlas.

Syskonen Ronja och Rasmus Hertzman blir glada när de hör om beslutet.

– Det är ju skitbra. Det är bra för restaurangerna om de vill sälja mer och kul för dem som bor i närområdet om man vill ha ett ställe att hänga på, säger Ronja.

Ronja och Rasmus hoppas att en krog i Täby park håller öppet, då de bor där.

Ronja och Rasmus hoppas att en krog i Täby park håller öppet, då de bor där.

Maria Svensson

– Om någon bar håller öppet så kommer jag nog gå, hoppas att någon i Täby park, där vi bor, håller öppet, fyller Rasmus i.

På en av parkbänkarna vid Täby torg sitter Christina Öhlin Munoz med väninnan Anita Haglund i solen. Även hon är positiv till att kommunen öppnar för längre serveringstider.

– Jag ser ingen anledning till att kommunen inte skulle godkänna det. Vill folk dricka öl klockan fyra på morgonen får de väl göra det. Men jag skulle nog inte gå dit själv – inte ens om de serverade vin, säger Christina med ett leende.

Vill folk dricka öl fyra på morgonen så får de väl göra det säger Christina Öhlin Munoz, här med väninnan Anita Haglund.

Vill folk dricka öl fyra på morgonen så får de väl göra det säger Christina Öhlin Munoz, här med väninnan Anita Haglund.

Maria Svensson

Fixa en storbildsskärm

Men vissa hoppas att kommunen eller Täby centrum fixar fler aktiviteter. En storbildsskärm på Täby torg står högt på önskelistan.

– Jag kommer inte in på krogarna och det vore kul om det fanns en plats där alla kan gå och titta, en storbild här på torget vore en bra plats, säger Signe Berg, 17.

Caesar Sparacio minns mästerskapet 2018.

– Då var det stora skärmar här ute på torget och det var massa folk. Man hoppas de gör samma i år, säger han.

En ansökan hittills

En krog i Täby har hittills ansökt om förlängda serveringstillstånd till Södra Roslagens miljö- och hälsoskyddsnämnd: The Public vid Täby centrum. Ärendet ska hanteras på nästa nämnd, berättar Annica Nordgren (C), ordförande i nämnden.

Kommer kommunen fixa någon storbildsskärm i Täby för de som inte vill gå på barer?

– Det är inget jag har hört något om, säger hon.