Upplands Väsby

Hugo Kramberg Hjertonsson och Edward Göransson började spela tillsammans i hockeyskolan i Upplands Väsby som femåringar. Tio år senare spelade de i samma lag i TV-Pucken, Sveriges största ungdomsturnering i hockey.

I helgens final mötte deras lag Stockholm lag Skåne.

– Vi gick in som favoriter och hade taggat upp innan med bra uppvärmning. Men vi spelade inte vår bästa hockey i första perioden, vi slarvade lite med passningarna, berättar Hugo.

Med bara någon minut kvar av matchen ledde Skåne med 1-2.

– Då fick jag en passning av Emil Sjöberg och satte pucken i mål så att det blev förlängning. Sedan gjorde vi segermålet på övertid, en otroligt skön känsla.

Hugo Kramberg Hjertonsson i TV-Puckens vinnande lag.

Hugo Kramberg Hjertonsson i TV-Puckens vinnande lag.

Privat

Hugo blev även utsedd till matchens lirare.

– Jag hörde först inte när de sa mitt namn, jag var så omtumlad efter att vi vunnit.

Vad gör dig till en så bra hockeyspelare?

– Jag har ett bra och hårt skott, jag är snabb och har bra spelförståelse. Jag är även bra i det fysiska spelet.

Att vara med i TV-Pucken var "riktigt coolt".

– Alla kan ju se det. Det var reportrar och folk som snackade på tv, det var en stor grej med hela arrangemanget.

Toronto är en cool hockeystad.

Hugo går i nian på Grimstaskolan och nästa höst blir det Brynäs hockeygymnasium i Gävle. Han siktar högt – på NHL i Nordamerika.

– Florida vore ganska nice, Toronto är en cool hockeystad. Men bara att få spela i NHL vore en dröm. Jag vill komma så högt som möjligt i hockey.

Redan som tolvåring var han urstark och tog 130 kilo i marklyft, något Mitt i uppmärksammade. Nu tar han imponerande 200 kilo.

– Jag kanske inte är starkast i Sverige men en av de starkaste 15-åringarna som spelar hockey, säger han.

Fotnot: På flicksidan nådde lag Stockholm kvartsfinal, där de förlorade med 2-3 mot Dalarna.

Hugo Kramberg Hjertonsson

Ålder: 15.

Bor: Bollstanäs.

Skola: Går i nian på Grimstaskolan.

Familj: Pappa Martin, mamma Kristina, lillebror August, 10.

Spelar hockey i: SDE U18 (Stocksund, Danderyd, Enebyberg), tidigare Sollentuna HC. Moderklubb Väsby IK Hockey.

Tränar: Varje dag.

Källa: Mitt i