Rissne
Med försiktiga små steg kliver han i. Sedan står han där ett tag, liksom avvaktande.
Därefter blir det fart på både benen, leendet och plaskandet för ettårige Maximilian från Duvbo.
Att han och resten av familjen har så nära till Rissnebadet är toppen, tycker mamma Minna Evgenikou.
– Han gillar att bada och det är lite enklare än att ta sig till stranden.
Hon har tidigare varit med sin son till plaskdammarna i Tornparken och vid Lötsjön. Men det nyligen nyinvigda Rissnebadet har Maximilian inte doppat fötterna i tidigare.
I början förhåller Maximilian sig lite avvaktande till Rissnebadet. Snart blir det dock fart på plaskandet.
Mikael Andersson
Även pappa Felix Svedberg närvarar vid denna premiär. Här kryllar det dessutom av andra badsugna småbarn.
– Plaskdammen har varit lite eftersatt i många år. Det är toppen att de har lagt pengar och resurser på att fixa den, säger Felix.
Det rör sig om en totalrenovering, där såväl bassängen som den gamla tekniken har bytts ut.
Grundare bassäng
Enligt Martin Solberg (MP), ordförande i stadsmiljö- och trafiknämnden, har badet blivit säkrare för de minsta gästerna eftersom det är lite grundare än tidigare.
"Vi har också gjort det snyggare, och minskat risken för att jord och bakterier tar sig ner i vattnet", skriver han till Mitt i.
Som vissa plaskentusiaster kanske minns höll både Rissnebadet och Maraboubadet stängt i fjol, på grund av tekniska problem.
I år är även bassängen i Marabouparken i gång igen.
"Vi har åtgärdat läckor och andra fel, och på några års sikt kan det bli aktuellt att bygga om badet", skriver Martin Solberg.
Man ser på barnen att de trivs med det.
Samtliga fyra plaskdammar i Sundbyberg öppnade i början av juni – ett par veckor tidigare än i fjol, vilket hänger ihop med att politikerna förra året sade ja till ett medborgarförslag om en tidigareläggning av plasksäsongen.
När de stänger beror på hur sval hösten blir.
"Om vi har vädret på vår sida kan de vara öppna in i september", skriver Martin Solberg.
Elfel i Tornparken
Men så ska man ju även ha tekniken med sig. I dagarna gavs prov på motsatsen, när flera besökare av Tornparken reagerade på att plaskdammen där stod tom.
Orsaken var ett elfel, enligt Solberg.
"Det jobbar vi på att lösa. Förmodligen är badet i gång igen inom någon dag", meddelar han strax innan den här artikeln sänds till tryckeriet.
Full rulle i plurret. Maximilian har även hunnit bada i havet i Grekland. Ett annat, mindre framgångsrikt doppförsök ägde rum på midsommar i Halmstad. "Det var för kallt. Han har Grekland som sin 'baseline'", säger pappa Felix.
Mikael Andersson
För visst vore det tråkigt om plaskandet upphörde.
– Man ser på barnen att de trivs med det. Men det är också bra att man utsätter dem för den typen av miljö, så att de vänjer sig vid den, säger Felix Svedberg i Rissne.
Under tiden har sonen Maximilian förflyttat sig från vattnet i bassängen till pastasalladen och jordgubbarna på picknickfilten.
Här kan man plaska i Sundbyberg
Maraboubadet i Marabouparken
Rissnebadet vid Rissne ängar
Tornparksbadet vid Tornparkens lekplats
Örbadet på Golfängarna nära Ör
Källa: Sundbybergs stad