Råsunda

Den folkkära artisten med hjärtat i Solna fick så sin minnesplats i korsningen Stråkvägen/Lövgatan, blott ett par stenkast från sitt knallblåa barndomshem.

Det firades med sång och hyllningstal. Förutom minnesskylt och bänkar målade i samma blå färg som Brobergs ikoniska följeslagare till gitarr, ville flera prova trafikljuset som för den väntande gångaren sjunger "Gubbe gubbe röd varför blir du aldrig grön" (vad annars?!).

– Robert Broberg satte Solna på kartan och nu kan vi hedra hans gärning genom att sätta honom på vår karta, säger kommunstyrelsens ordförande Sara Kukka-Salam (S) som hoppas att platsen blir en kulturell mittpunkt i Råsunda i Brobergs "anda".

– Här ska man kunna slå sig ned och rita med barnen, jamma ihop, sitta med en bok, träffas och inspireras.

Invigningen lockade storpublik till platsen i Råsunda.

Invigningen lockade storpublik till platsen i Råsunda.

Mikael Andersson

Kärt område

Med under ceremonin var Robert Brobergs dotter Isabella Robertsdotter.

– När pappa dog hade vi en idé om att tillägna honom något på en offentlig plats, men det var så mycket byråkrati och sen rann det ut i sanden. Därför blev vi väldigt glada när Solna kontaktade oss, berättar hon och fortsätter:

– Att det är just i Råsunda, nära huset, känns bra. Området betydde mycket för honom. Jag tror pappa hade blivit väldigt glad.

Robert Broberg satte Solna på kartan och nu kan vi hedra hans gärning genom att sätta honom på vår karta.

Isabella var tre år när familjen flyttade tillbaka till Roberts föräldrahem. Det var minst lika lekfullt på insidan som det är på utsidan, säger hon.

– Ett väldigt roligt hem, framför allt för ett barn. Färgglatt, tillåtande. Jag fick vara i hans ateljé och i källaren där han hade sin studio, det minns jag som väldigt roligt.

Barnasinnet och lekfullheten präglade hans artistskap. Så att minnesplatsen hamnar invid en skola tycker Isabella är passande – här kommer massor med barn passera och förhoppningsvis stanna till och lära känna lite av Robert Broberg.

Robert Brobergs dotter Isabella Robertsdotter var med på invigningen.  "Att det är just i Råsunda, nära huset, känns bra. Området betydde mycket för honom".

Robert Brobergs dotter Isabella Robertsdotter var med på invigningen. "Att det är just i Råsunda, nära huset, känns bra. Området betydde mycket för honom".

Mikael Andersson

Utställning i sommar

Han kommer att märkas på flera ställen i stan. Familjen har skänkt en mängd föremål till staden, allt från tidiga teckningar och fotografier till rekvisita från scener och program. Staden ska samla allt i ett Robert Broberg-arkiv.

Med start den 29 juni kommer en Robert Broberg-utställning att visas på träffpunkten Hallen på Lövgatan i Råsunda. Därefter håller den öppen för allmänheten15, 16, 22 och 23 juli klockan 12 och 15.

Mikael Andersson