Längst upp på Ryttargatan i Smedby, ett hundskall från Gunnes gård, ligger Engelska och Sverigefinska skolan med totalt 350 elever. Här jobbar också ett 70-tal personer – ett 50-tal av dem lärare.
Många bor i andra kommuner och tar av olika skäl bilen till jobbet.
Men nu har det blivit svårare.
När kommunen renoverade parkeringen med 85 platser i våras gjordes även städtiderna om. På måndagar och tisdagar kl 10–14 försvinner hälften av platserna när kommunen ska städa – eller snöröja på vintern.
– Många lärare bor långt bort och är beroende av att ta bilen till jobbet. Andra har småbarn, har hälsoproblem eller är äldre. Nu har vi ingenstans att stå och tvingas fulparkera på skolans egen mark, på gräsmattor och i buskar. Men då får vi böter, berättar Anna Lidgren, lärare på Engelska skolan.
Mitt i träffar ett tiotal lärare, en av dem Kicki Hägervik.
– Parkeringen har blivit jättefin med ny asfalt, tydliga rutor och belysning. Men det är botten att personalen inte längre kan ta sig till sin arbetsplats på ett rimligt vis.
Ska lärare ha en gräddfil vad gäller parkering?
– Det handlar inte om gräddfil utan att om att ha någonstans att stå, säger Anna Lidgren.
Kicki Hägervik fyller i:
– Vi måste infinna oss exakt i tid – och kan inte heller lämna klasserna ensamma för att gå och parkera om bilen. Det finns heller ingen annanstans att ställa bilen.
En del lärare åker en timme tidigare till jobbet för att säkra en p-plats på städdagarna.
– Vissa är sönderstressade redan kvällen innan för att de kanske inte får någon p-plats. Vi delar ju parkeringen med boende i området och andra verksamheter här, så det blir huggsexa, säger Anna Lidgren.
De nya städtiderna på parkeringen i Smedby ställer till det för Anna Lidgren och övrig personal på Språkskolan som behöver ta bilen till jobbet.
Charlotte Arwedsson
Försökt lösa situationen
Hon berättar att skolan har försökt lösa situationen genom att anlägga en parkering på egen mark – men fått nej.
– Det tillåter inte detaljplanen. Vi har inte fått något som helst gehör från kommunen för vår situation.
Trafikingenjör Peder Loqvist förstår att parkeringssituationen kan upplevas ansträngd vissa dagar.
Han säger att förbudstiderna är planerade så att gata/park kan genomföra sopning, snöröjning och annat underhåll utan att fordon står i vägen.
– Tiderna är rättade efter vår driftenhet, som jobbar kontorstid. Vi kan inte lägga städtiden på natten. De resurserna har vi inte, säger han.
Upprustningen av p-platsen gjordes på grund av tidigare problem med övergivna och brända fordon.
– Det har både försvårat driftarbetet och påverkat tryggheten negativt i området.
Parkeringen på Ryttargatan i Smedby.
Charlotte Arwedsson
Men ska lärarna drabbas av det?
– Det är en allmän parkering och inte avsedd för vissa yrkeskategorier. Jag kan förstå att det här ställer till det för lärarna eftersom det tidigare var en 8-timmarsparkering utan avbrott. Men vi har gjort p-platsen säkrare och mer framkomlig, vilket var vårt mål.
Han öppnar ändå dörren på glänt för ändrade städtider.
– Vi kan titta på det. Jag lovar ingenting, men vi kan ta det ett varv till.