Rotebro

Mitt i besöker golfbanan en blåsig och kall vardagsförmiddag. En handfull golfare står och och svingar på de tio utslagsplatserna under tak.

– För några dagar sedan när det var soligt och varmt var det fullt här, platserna räckte inte ens till, säger Claes Berfeld, klubbchef och vd för Sollentuna GK.

Det är en så blåsig dag att Claes Berfeld får hålla hårt i illustrationsbilderna som visar klubbens planer på en ny drivingrange.

Det är en så blåsig dag att Claes Berfeld får hålla hårt i illustrationsbilderna som visar klubbens planer på en ny drivingrange.

Tomas Stark

Han är eld och lågor när han berättar om klubbens planer.

– Vi skapar en modern driving range och får fler platser. Det behövs för det är en otrolig efterfrågan på golf, framför allt har vi många ungdomar som kommer och spelar, säger han.

"Mycket socialt häng"

I dag har klubbens range tio platser under tak, i ett vindskydd, och 16 platser utomhus. Nu ska man bygga ut det befintliga vindskyddet med sittplatser bakom, närmast parkeringen.

Dagens vindskydd har plats för tio svingande golfare under tak.

Dagens vindskydd har plats för tio svingande golfare under tak.

– Platserna där är kopplade till skärmar som mäter hur bollen flyger. Så man kan tävla mot varandra. Det har blivit en stor succé med mycket socialt häng, en mötesplats, säger Claes Berfeld.

Vindskyddet växer även på höjden, med en till våning ovanpå. Dessutom byggs ett helt nytt vindskydd med tio platser, och en golfstudio på 125 kvadratmeter.

Så här ska det se ut när det befintliga vindskyddet är utbyggt, och ytterligare ett har byggts intill.

Så här ska det se ut när det befintliga vindskyddet är utbyggt, och ytterligare ett har byggts intill.

Häggström Arkitektur AB

– Den är främst för våra tränare. Den ska gå att stänga helt på vintern men också öppna upp när det blir varmare och utesäsongen börjar.

Tjänstemännen sa nej

Bygglovsenheten sa nej till planerna eftersom de strider mot detaljplanen. Det handlar om ett fornlämningsområde och marken är korsprickad, vilket innebär att endast regnskydd eller uthus på max 10 kvadratmeter får byggas. Och planavvikelsen kan inte anses som liten, enligt bygglovsenheten.

Bygglov kan ges ändå, förutsatt att ”åtgärden tillgodoser ett angeläget gemensamt behov eller ett allmänt intresse”. Så är inte fallet här, menar bygglovsenheten, då det handlar om byggnader som ”ska uppföras i privat regi för fritidsändamål”.

Politikerna i samhällsbyggnadsnämnden gjorde dock en annan bedömning. Eftersom det handlar om att kunna utnyttja golfanläggningen oavsett väderförhållanden är åtgärden till nytta för ”såväl ungdomar som vuxna i kommunen”, resonerar de, och lyfter särskilt fram möjligheten att fortsatt kunna erbjuda Paragolf för barn och vuxna med funktionsnedsättningar.

"Nu tar man en genväg"

Nämnden var enig, med undantag för Miljöpartiet som ville avslå. Peter Godlund (MP), 2:e vice ordförande i nämnden, betonar att han dock ser positivt på att starta ett detaljplanearbete för att utreda möjligheten för en utbyggnad av golfklubbens verksamhet.

– Nu tar man en genväg och hoppar över den demokratiska processen. Det är enbart den närmaste grannen som kan komma in med synpunkter – och det är Sollentuna kommun, säger han.

Nämndens ordförande Anders Ekberg (L) tycker att det är ”orimligt” att dra igång en ny detaljplaneprocess.

– Den skulle ta flera år och kosta golfklubben flera hundra tusen kronor. Våra föreningar ska inte behöva bekosta detaljplaner i onödan. Nu har vi löst det genom att ge bygglov i stället och klubben kan ha sitt skärmtak redan i sommar om de vill, säger han.

Kan bli byggstart i höst

Enligt Peter Godlund är det inte bara en sakfråga, utan också en principfråga.

– Gäller det här för alla i Sollentuna nu, att vill man bygga ut mer än detaljplanen tillåter så ska man få det? Eller är det bara för sådant som Liberalerna tycker är bra? Jag tycker att samma ska gälla för alla, och det här är inget litet övertramp, säger han.

Claes Berfeld är hur som helst glad över beskedet från samhällsbyggnadsnämnden.

– Nu kan vi växla upp! I klubben tog vi investeringsbeslutet i höstas, vi har avsatt fyra miljoner kronor. Preliminär byggstart blir i oktober, säger han.

Två detaljplaner

Detaljplanen för Sollentuna GK:s golfbana antogs 2001.

15 år senare gjordes en ny detaljplan som reglerar området vid parkeringen och drivingrangen.

Då det är ett fornlämningsområde tillåts endast uthus på max 10 kvadratmeter, utöver de befintliga byggnaderna.

Nu har samhällsbyggnadsnämnden gett bygglov för en utbyggnad av drivingrangen ändå, eftersom man ansåg att det bör ses som ett angeläget allmänt intresse och därför ryms inom plan- och bygglagen.

Källa: Sollentuna kommun