Järva
Ärendet inleddes på grund av att Stockholms stad gjort en polisanmälan om otillbörligt verkande vid val, en anmälan som byggde på uppgifter i en ledarartikel i Svenska Dagbladet. Mitt i har tidigare rapporterat att en person var misstänkt i utredningen.
Nu meddelar Staffan Edlund, åklagare vid riksenheten mot korruption, att bevisningen inte räcker för att driva fallet vidare.
– Vi undersökte uppgifterna, men har nu kommit fram till att det inte går att styrka brott i den här utredningen, säger han till Aftonbladet.
Skrev fel kommun
I nedläggningsbeslutet står det att det nuvarande utredningsmaterial inte räcker för att bevisa att ”den eller de som varit misstänkta gjort sig skyldiga till brott”. Ytterligare utredning bedöms inte kunna förändra det.
Enligt åklagaren gällde misstankarna Tensta i nordvästra Stockholm.
Att ärendet hanterats av Solna tingsrätt, och att det i ett advokatförordnande stått att brottet begåtts i Solna kommun, har skapat förvirring och lett till oro i grannkommunen.
– I det fallet blev kommunuppgiften fel, säger Staffan Edlund till Mitt i.
Kan du säga något om personen som var misstänkt?
– Det kommenterar jag inte.