Danderyd

För ett år sedan rasade bilisterna som parkerade i Mörby centrum. "Tekniska problem" gjorde att de riskerade bli debiterade för parkering för flera dygn – när de i realiteten bara använt garaget i en halvtimme. Långt inom ramen för gratis parkering.

Nu har problemet seglat upp igen.

– Det kom ett brev från inkasso. De sa att jag hade varit parkerad i fem dygn, säger Lars Ingerslev.

Han vet att han inte stod parkerad så länge i garaget. Han har kunnat härleda datumet för parkeringen till ett tillfälle då hans dotter parkerade i garaget för ett gympass. Detta skedde i november förra året, och sedan dess har han blivit felaktigt debiterad ett tiotal gånger. Varje gång har han tagit strid mot parkeringsbolaget.

Nästan ett deltidsjobb.

– Under december och januari blev det nästan ett deltidsjobb att hålla på att prata med dem flera gånger i veckan. Till slut rekommenderade de själva att jag skulle ta bort den automatiska registreringen för att undvika att bli debiterad. Så det gjorde jag för några veckor sedan, säger han.

Lovar återbetala

Det är parkeringsbolaget Aimo som hanterar parkeringen i centrumgaraget. Deras kameror håller koll på vilka bilar som kör in och ut ur garaget och – om allt fungerar som det är tänkt – debiteras besökarna för den tid de parkerat i garaget.

David Verständig är verksamhetschef på Aimo och svarar skriftligen på tidningens frågor. Han beklagar det som skett och menar att det beror på bolaget installerade ett nytt kamerasystem i höstas.

"Flera åtgärder har genomförts i både teknik och rutiner för att säkerställa en långsiktigt stabil funktion och vi ser en tydlig förbättring. Vi fortsätter följa upp alla avvikelser som uppstår och självklart krediteras feldebiteringar. Alla kunder som har frågor om sin parkering är välkomna att kontakta vår kundservice så att vi kan hjälpa till direkt", skriver han.

Under hösten installerade Aimo ett nytt kamerasystem. Nu har de sett över även det, och märker en tydlig förbättring enligt dem själva.

Under hösten installerade Aimo ett nytt kamerasystem. Nu har de sett över även det, och märker en tydlig förbättring enligt dem själva.

Christian Lärk

Centrumägaren Skandia fastigheter beklagar det inträffade och berättar att de för en dialog med Aimo för att åtgärda de nu uppkomna felen.

"Att åtgärda felen har högsta prioritet för oss och att Aimo omgående löser situationen. Vi beklagar än en gång det besvär detta orsakar och följer upp med Aimo att problemen åtgärdas, samt hänvisar direkt till dem för att reglera fel", skriver centrumchefen Anja Djurasevic i ett mejl till tidningen.

Betala inom 48 timmar

Mikael Eriksson blev också felaktigt debiterad – igen. Han var den som tog till orda på sociala medier och lyckades belysa att problemet fortfarande är en grej.

När han körde ut från Mörby centrums garage efter ett halvtimmes långt besök möttes han av ett meddelande om att han var tvungen att betala inom 48 timmar. Aimo hade påstått att han varit parkerad i garaget i ett dygn.

– Underligt, tänkte jag. För jag bor 500 meter från Mörby centrum och har ett eget parkeringsgarage. Varför jag skulle stå där längre än ett kort besök vet jag inte, säger han.

Han tycker också att det är underligt att Aimo inte fått rätsida på problemet efter ett år.

– Man undrar om det är medvetet eller om det bara är dålig utrustning, säger han.

Bilister rasar: Blir felaktigt debiterade på parkering

Danderydsbon Pia Carlsson kör flera varv i parkeringshuset för att vara säker på att inte debiteras extra. Detta efter tekniska problem i parkeringshuset. Centrumägarna menar att problemet ska vara löst och uppmanar kunder att höra av sig om de har problem.

Ett tekniskt systemfel gjorde att kunder i parkeringshuset vid Mörby centrum fick felaktiga parkeringsavgifter.

Danderydsbon Pia Carlsson besöker ofta Mörby centrum. Hon är förbannad, och inte ensam om det. Hon skrev ett inlägg på sociala medier där flera stämde in i kritiken.

– Det är samma skit fortfarande. Det tas inte på allvar och så får det inte vara.

Hon besöker parkeringshuset flera gånger i veckan.

– Bilen registreras alltid när man åker in, men inte alltid när man åker ut. Då får man köra ett extra varv för att vara säker, säger hon.

Så funkar parkeringen

Parkeringshuset i Mörby centrum är en del av Skandia fastigheter och centrumbyggnaden. Det har öppet dygnet runt och har två timmar gratisparkering på vardagar, och tre timmar på helger.

När bilar körs in registreras deras fordon och när bilen körs ut avslutas parkeringen.

Parkeringsbolaget Aimo park sköter betalningen – där det kostar 10 kronor för varje ny timme efter gratisperioden.

Mikael fick faktura på 300 kronor

Men flera besökare har fått fakturor trots att de inte stått där längre än två timmar. En fråga som lyfts på sociala medier är också hur många som debiterats felaktigt utan att veta det.

Danderydsbon Mikael Karlsson fick en avgift på 300 kronor när han hade stått där i cirka 40 minuter.

– De sa att det var ett tillfälligt strul. Men det är jättemånga som har varit med om samma sak, säger han.

En annan kund, som vill vara anonym, har vid flera tillfällen debiterats felaktigt och visar mejlkontakt där hon har klagat. Hon har fått svar att det varit fel på kameran.

– Det har alltid löst sig till slut, men det är väldigt irriterande och stressande att råka ut för, säger hon.

Ett systemfel skickade iväg fakturor

Mitt i har sökt Aimo park för en kommentar. De har inte återkommit.

Men centrumchef Håkan Larsson vid Skandia fastigheter berättar att de har haft ett möte med Aimo park och att det tidigare i mars uppstod ett större systemfel. Det skickades flera felaktiga fakturor.

– Det pågick under en eller två dagar, men det ska vara löst, säger han.

Han uppmanar besökare att höra av sig, om de tror att de fått felaktiga fakturor.

– Kontakta Aimo eller mig direkt, mina kontaktuppgifter finns på vår hemsida, så att vi kan plocka bort det. Det som hände var olyckligt och jag hoppas att allt det här har kunnat redas ut.

Han säger att han förstår att besökare känner sig osäkra.

Centrumchefen: "Vi behöver bygga upp förtroendet"

– Det finns ingen konspiration, men uppenbarligen känner många att de är osäkra kring det här. Vi behöver bygga upp förtroendet för det igen, säger han.

Han menar att kamerorna ska fungera.

Till 100 procent?

– Det är ett av nordens större parkeringssystem och används av många anläggningar. Vi är beroende av att det fungerar som det ska, säger han.

Han kommenterar att besökare kör flera gånger för att vara säkra på att deras parkering har avslutats.

– Vi behöver följa upp det och titta på om det finns en för lång fördröjning innan registreringsnumret syns på skärmen, men kamerorna läser ändå in att du kör ut, oavsett om du ser att det kommer upp på skärmen eller inte.

In- och utfarten till Mörby centrum Parkeringshus. Under kamerorna på en skylt syns på en skylt om parkeringen har avslutats.

In- och utfarten till Mörby centrum Parkeringshus. Under kamerorna på en skylt syns på en skylt om parkeringen har avslutats.

Anton Kyhlbäck

Bilister rasar: Blir felaktigt debiterade på parkering

Mikael: "De sa att det var ett tillfälligt strul" ✔ Fastighetsägarna: Tekniskt fel ✔ "Det som hände var olyckligt"