Tyresö
Vid Tyresö gymnasium hänger flaggorna på halv stång och flera polisbilar står parkerade utanför skolan. Runt om i området rör sig kommunens krisstödspersonal klädda i gula västar.
Tyresö gymnasium flaggar på halv stång.
Judit Nilsson
På torsdagen kom beskedet att eleven som sköts på en SL-buss vid skolan på onsdagseftermiddagen har dött.
Vid busshållplatsen närmast skolan brinner nu gravljus och marschaller i busskuren. Värmeljusen har slocknat i vinden.
En person som syntes till på skolan varje dag är borta och flera elever är starkt berörda. En pojke som varit tillsammans med flera andra vid ljusen hålls om när samlingen rör sig mot skolan igen.
– Jag känner mig tom på ord. Det är fruktansvärt, säger Adam Olsson som går i parallellklassen till den nu döde eleven.
Adam Olsson, 19, elev på Tyresö gymnasium
Judit Nilsson
Ibland hade de lektioner tillsammans. Han beskriver honom som en skötsam elev.
– Vad är det som händer. Det känns som att våldsvågen blossar upp igen, säger Adam Olsson.
Krisstöd på skolan
Skoleleven sköts på bussen. I bussen satt flera andra passagerare.
– Det är helt utan medkänsla på alla sätt. Det finns ett dagis i närheten också. En ren avrättning på allmän plats, säger han.
De ledde till att elever på flera skolor inrymdes under cirka två timmar.
Adam säger ”ta hand om er” innan han också går tillbaka till skolan. På andra sidan gatan väntar ett par andra elever på bussen. Vi växlar några ord innan de kliver på bussen.
– Det är inte prat på skolan som vanligt. Alla är tysta, säger en av dem.
Även inne på skolan finns det en minnesplats där elever och personal kan samlas.
– Det är en fruktansvärd händelse och det är dämpad stämning på skolan i dag, både bland elever och personal. Vi kände att vi behövde skapa en plats inne på skolan där man kan sörja och lägga ljus och blommor. Våra tankar går till hans anhöriga, säger Martin Lundell, skolchef för gymnasie- och vuxenutbildningen i Tyresö kommun.
Martin Lundell, skolchef för gymnasie- och vuxenutbildningen i Tyresö kommun.
Johannes Äng
Under hela torsdagen och fredagen erbjuds krisstöd till både personal och elever, med hjälp av bland andra elevhälsan och kuratorer.
Men skolan håller öppet som vanligt och lektioner genomförs enligt schemat, för de som orkar och vill gå dit.
– I en sådan här situation, när något sådant här hemskt har hänt, är det också viktigt med struktur, att fortsätta som vanligt för de som behöver det. Därför försöker vi hålla lektioner som vanligt, säger Martin Lundell.
En stor del av dagen går åt till att prata om det som hänt.
– Skolan är, och ska fortsätta vara, en trygg plats för eleverna. Det som hände skedde utanför skolan, inte inne på vårt område, det är viktigt att komma ihåg.
Kyrkan håller öppet
Vid Bollmoradalens kyrka flaggas det också på halv stång. Det är en av tre kyrkor i Tyresö som hade öppet i går men även i dag.
– Det var ett tiotal personer här i går. Jag såg att de var berörda, säger Anette Steen, verksamhetschef för Tyresö östra i Tyresö församling.
Hon jobbar vanligtvis inte i Bollmoradalens kyrka, men nu är hon här som en del i den krisorganisation som aktiverats. Hon välkomnar besökarna men håller inte i några stödsamtal. Det gör präster, diakoner och ungdomsledare.
– Det handlar om att lyssna, finnas till och erbjuda gemenskap. Att inte behöva var ensam i sorgen och oron. Alla har tystnadsplikt.
Det finns möjlighet att tända ljus.
– Det vi gör här handlar inte om tillhörighet till kyrkan. Det är öppet för alla. Och då menar vi verkligen alla.
Anette Steen är verksamhetschef för Tyresö östra i Tyresö församling.
Judit Nilsson
Krisstöd på plats
Bollmoradalens kyrka håller öppet för stödsamtal under torsdagen den 26 mars till klockan 21. Dit kan du som har behov av att prata med någon vända dig. Även Trollbäckens kyrka håller öppet till 21.00 och Tyresö församlingshem/Pilgrimscentrum till 19.
Tyresö gymnasium och Tyresö komvux (C3L) har öppet som vanligt och krisstöd finns på plats för elever och personal.
Kommunens stödtelefon har öppet torsdag 26 mars mellan klockan 8-17, tel: 08-578 297 11.
Källa: Tyresö kommun