Norrmalm/Kungsholmen
Efter 35 år lämnar snart klassiska herrekiperingen Grosshandlarn Vasahuset på Vasagatan där de har haft en av sina två butike länge.
– Det är så klart tråkigt efter 35 år, säger delägaren Tomas du Rietz.
Missnöje med värden
Utförsäljningen i butiken har pågått under vintern och den 27 januari stänger ägarna på Vasagatan för gott. Grosshandlarn på Odengatan kommer däremot finnas kvar.
Skälet till flytten från Vasagatan ska framför allt vara en hyreshöjning. Men Tomas du Rietz berättar också om ett missnöje med lokalerna och en dålig relation med fastighetsägaren Folksam och fastighetsförvaltaren Newsec.
– Vi har hänskjutit det här till hyresnämnden, men samtidigt också kollat på andra lokaler.
Men när en dörr stängs öppnar en annan. Grosshandlarns ägare har nämligen slutit ett avtal med en bostadsrättsförening på Fleminggatan 17.
På Kungsholmen kommer de flytta in i 270 kvadratmeter stora lokaler där en ljus- och lampbutik tidigare låg. Något Fastighetsnytt var först att berätta.
– Området är trevligt, det finns mycket kontor på Kungsholmen och det är en väldigt trevlig bostadsrättsförening. Och så har vi alltid velat ha hörnbutik.
Grosshandlarns nya butik på Fleminggatan.
Olle Anrell
Skräddare på plats
I slutet av februari hoppas Grosshandlarn öppna på Kungsholmen där det också kommer finnas en skräddare på plats.
Utöver nya lokalen på Kungsholmen förhandlar kedjan dessutom om ytterligare en affär i innerstan. Så snart kan Grosshandlarn alltså ha tre butiker, trots flytten från Vasagatan.
– Det finns inte så mycket herrekiperingar kvar. Vi ska nischa oss ännu hårdare mot kostymer och dra ner lite på ytterkläder där sporthandeln tagit det mesta.
Sigrun, en av medarbetarna på Grosshandlarn, ser mycket fram emot flytten även om det känns konstigt att lämna Vasagatan.
– Vi har varit här i så många år, så det är stora känslor. Men det ska bli roligt med nya, fina lokaler och jag hoppas att kunderna följer med.
Under pandemin köpte ägarna till Grosshandlarn upp klassiska herrekiperingen Georg Sörman på Sankt Eriksgatan som då hade gått i konkurs. Men efter något år stängde de nya ägarna Georg Sörman-butiken efter en tvist med bostadsrättsföreningen. I den lokalen ligger nu Vete-Katten.
Grosshandlarn ägde under en kortare period Georg Sörman på Sankt Eriksgatan, men stängde den butiken julen 2021. Det är med andra ord en lite comeback till Kungsholmen för ägarna.
Mitt i
Tomas du Rietz hade först kvar den klassiska neonskylten från Georg Sörman, men den har sålts till en privatperson.
– Skylten på Fleminggatan kommer gå lite åt det äldre hållet, men inte som Sörmans. Det kanske är lite synd att vi inte har kvar den skylten, men det är också svårt att få bygglov för sådant i dag.
I en kommentar till Mitt i skriver Newsec att Grosshandlarn sa upp avtalet för villkorsändring med önskemål om en lägre hyra.
”Vi har haft en dialog och fört förhandlingar i syfte att hitta en gemensam lösning, men parterna har inte kunnat enas om de nya villkoren.”