Gullmarsplan

Solen gassar när eleverna från Värmdö gymnasium promenerar över skolgården i den 22-gradiga sensommarvärmen på torsdagen.

Tre dagar har gått sedan skolkamraten från Nacka greps misstänkt för medhjälp till skoldådet i Fagersta, där en person beväpnad med svärd dödade en 17-årig flicka och skadade tre tonårspojkar.

Vi har ju bara haft brandövning

Enligt uppgifter till TV4 och Aftonbladet ska pojken själv ha uttryckt en vilja att utföra ett skoldåd. Han har tidigare gått på skola i Nacka och går nu på Värmdö gymnasium.

– Det är jätteobehagligt! Att det är så himla nära och att vi har gått i samma korridorer som den här personen utan att veta vem det är, säger en elev.

En annan elev berättar att hon sökt hjälp.

– Jag gick till kuratorn och fick mer information. Han var jättestöttande och gav information om det han visste.

Värmdö gymnasium.

Värmdö gymnasium.

Johan Kristensen

”Normalt på skolan”

Nackabon begärdes på torsdagen häktad misstänkt för medhjälp till mord. Han ska inte själv ha varit på plats eller haft någon koppling till Brinellskolan i Fagersta där dådet skedde.

En del elever på Värmdö gymnasium berättar att lärare har pratat om händelsen. Andra har inte fått lika mycket information.

– Vi har bara fått ett mejl av rektorn, säger August Maré, 18.

Klasskompisen Melker Wikström, 18, tar upp telefonen och läser högt:

– Skolledningen har fått vetskap att polisen natten mot måndag den 24 augusti har gripit en person med koppling till skoldådet i Fagersta, även om identiteten inte är fastställd. Men han är väl häktad nu.

– Annars är det normalt på skolan. Inga poliser – ingen som har gått in i klassrummet och sagt något, säger Axel Veltkamp.

Han känner ett obehag över det som hänt.

– Man läser nyheterna om det som hände i Fagersta. Men det här är vår skola. Då är det lite läskigare.

Vet ni vad ni ska göra om det händer något?

– Nej, vi har inte övat någonting. Alla säger att man ska stänga klassrummen men jag vet inte om det hade fungerat så bra, säger August Maré.

Skolans rektor Kajsa Rehnman vill inte kommentera utan hänvisar till Värmdö kommuns presstjänst.

Våren 2025 genomfördes en stor övning i pågående dödligt våld på skolan, men då fick inte alla elever plats.