Saltsjö-Boo
Bara en och en halv vecka hade gått sedan invigningen av det nya ballongkonstverket "To the Moon by Baloon" i Glasbrukssjön i Saltsjö-Boo.
Någon gång i lördags kväll 27 juni ska verket har blivit förstört, med flit eller inte är fortfarande oklart. Metallpinnen som bär upp ballongerna hade böjts ned mot vattenytan.
– Det är sorgligt, och jättetråkigt, att sådant här händer, att man inte kan låta saker vara, säger Carina Kopriwa, som bor i närheten av Glasbrukssjön och såg det demolerade konstverket på sin morgonpromenad i måndags.
Ballongkonstverket "To the Moon by Baloon" i Glasbrukssjön, så som det såg ut när det invigdes 17 juni.
Nacka kommun/Magnus Hesselroth
Polisanmäler sabotage
Verket har väckt reaktioner från början, positiva och negativa. En del tycker att det förfular sjön medan andra tycker att det är uppfriskande och fint.
Carina Kopriwa tycker att det är fint.
– Vi är många här i området som gillar det och tycker att det är ett fint inslag i sjön.
På torsdagsförmiddagen låg ballongerna fortfarande ned.
– Vi kommer att åka ut och besiktiga konstverket för att se om det rör sig om skadegörelse eller inte. Gör det det polisanmäler vi händelsen. Därefter kommer vi att reparera och återställa det, som vi brukar när något sådant här händer, säger Fredrika Friberg, stadskreatör i Nacka kommun.
Vi är många som gillar konstverket.
Hon säger att hon ser allvarligt på händelsen. Om de behöver plocka bort konstverket för att kunna laga det, eller om det kan göras på plats, vet hon inte ännu.
Lätta att nå från land
Ballongerna är gjorda av ett 3D-printat material som innehåller råvarorna majs och trä. Ytan har gjorts glansig för att likna glas och anpassas efter sjöns historia. De sitter på metallpinnar som fästs på ett fundament på botten av sjön.
Verket står i vattnet, några meter ut från land.
Besiktningen från kommunen ska göras under torsdagen eller fredagen.
Mitt i Nacka har sökt konstnärerna bakom ballongkonstverket.
Nackas nya konst
Tre nya offentliga konstverk har satts upp i Nacka kommun de senaste veckorna:
Phoenix Rising i Finnboda hamn av konstnären Tobias Kiefer.
Mormor och jag i Centrala parken i Orminge av konstär Kristina Schollin-Borg.
To the Moon by Baloon i Glasbrukssjön av konstnärerna Fredrik Matz, Emma Frennås, Lamin Kivelä och Mats Lazar.
Källa: Nacka kommun