Sedan i helgen har en varg synts till i Stockholmsområdet. Först i Täby, sedan i Järfälla och på måndagen hade den vandrat till Järva.
I tisdags kväll såg flera personer det stora rovdjuret på Adelsö. Felicia Leijonhufvud, som bor i Sättra, hörde sin hund Doris skälla och gick ut för att se vad det handlade om.
– Hon brukar vakta men inte på det sättet, nu var hon helt galen. Då såg jag en varg stå 20 centimeter ifrån min hund, på andra sidan staketet.
Tillsammans med sin mamma tog Felicia in hästarna, som går på lösdrift.
– Normalt sett brukar de sprida ut sig. De senaste dagarna har de hållit ihop i flocken och inte gått alls långt ifrån varandra, säger Felicia Leijonhufvud.
Elstängsel delas ut
På onsdagkvällen dök vargen upp i Sättra igen. Därför är länsstyrelsen på torsdagen ute vid Adelsö hembygdsgård för att dela ut elstängsel, som fårägarna på ön kan sätta upp.
– Det är elnät som fungerar som tillfälliga stängsel, så är man fårägare och har dåliga stängsel kan man få låna av oss. Om man är orolig, för sina djur eller för sin egen skull, kan man komma och prata med oss, säger Mikael Fransson, vilthandläggare på länsstyrelsen i Stockholm.
Vid hästhagarna sätts det upp fågelskrämmor.
Adelsöbon Louise Leijonhufvud såg vargen precis vid sin hage på onsdagskvällen.
Louise Leijonhufvud
Mikael Fransson berättar att vargen simmade över till Adelsö för några dagar sedan, och det var flera personer som såg den. Hur länge den stannar är svårt att säga, det kan röra sig om allt från en dag till en månad.
– Men den kommer inte att vara kvar här. Adelsö är alldeles för litet för den, även om det finns gott om mat.
Senast det var en varg på Adelsö var 2015. Då dödades flera lamm.
– Nu försöker vi vara proaktiva och förhindra det, säger Mikael Fransson.
Länsstyrelsen ska även söka efter dna från vargen med hjälp av en hund. Detta ska sedan analyseras för att se var vargen kommer ifrån.
Läskigt och coolt
Felicia Leijonhufvud berättar att hunden var mer rädd för vargen än tvärt om.
– Den var inte så skygg, det reagerade jag på.
Hon har aldrig sett en varg i det vilda förut, och berättar att det var en mäktig upplevelse.
– Först var jag helt chockad, ser jag i syne eller är den faktiskt här? Jag kan inte så mycket om vargar så lite läskigt var det. Efter att jag hade fått in hästarna och kunde titta på den inifrån var det ganska coolt.