Den stora och populära lekparken vid Järvafältets början är sedan tidigare utvald att utvecklas och upprustas inom stadens satsning Grönare Stockholm.
Trots att många människor besöker Trudelutten om veckorna bedöms platsen vara alldeles för sliten enligt staden, som i fjol fattade inriktningsbeslutet om renoveringen. Då var budgeten 30 miljoner kronor – nu har den behövt utökas till 39 miljoner på grund av prisökningarna.
– Mest har priserna gått upp för bland annat våra växtplanteringar, park- och lekutrustningar och markuppbyggnad och träkonstruktioner, säger Joakim Nord, kommunikatör på trafikkontoret.
Lekparken består i dag av en stor lekplats, plaskdamm, skejtanläggning, idrottsplan och utegym – och ansiktslyftet kommer gå i naturens tecken.
Genomförandebeslutet antogs på trafiknämnden 26 september.
Bygger för insekter och grodor
Bland annat ska nya holkar och insektshotell för insekter, grodor och fåglar byggas.
Ny växtlighet och informationsskyltar ska anläggas för att underlätta för naturpedagogik för barn.
– Det kommer vara en plats som Järvaborna kan vara stolta över, sade trafikborgarrådet Lars Strömgren (MP) i juni 2023 till Mitt i.
Arbetet ligger dock över ett år efter tidsschemat.
Planen var att upprustningen skulle inledas i slutet av sommaren och vara helt klar i början av hösten 2025.
– Men nu planerar vi byggstart först till hösten 2025. Bygget fortsätter sedan under hela efterföljande året och allt väntas bli klart först i slutet av 2026, säger Joakim Nord.
Varför är upprustningen försenad?
– Främst på grund av kostnadsökningarna. Då behövde vi se över åtgärderna. Planeringen tog helt enkelt längre tid när förutsättningarna ändrades.
På lekplatsen finns en plaskdamm, nu torrlagd.
Stefan Källstigen
Extra fokus på naturpedagogik
Det senaste året har staden tagit fram en mer konkret plan för att renoveringen ska fungera så smidigt som möjligt.
Extra fokus kommer alltså läggas på att barn och unga i parken ska kunna lära sig mer om naturen, och allt tycks påminna lite om hur det går till på 4H-gårdar.
Barn och pedagoger i området har även fått vara med och tycka till.
– Det har genomförts dialogmöten med pedagoger på skolor och förskolor, med besökare i parken i alla åldrar samt med unga i stadsdelen. Och synpunkter och idéer togs med i arbetet.
Blir det bökigt för besökare under byggtiden?
– Delar av parken kommer vara avstängt, men detta kommer annonseras i god tid. Vi planerar för så lite påverkan som möjligt för besökarna, säger Joakim Nord.
Den del av parken som angränsar till Järvafältet ska även sprida kunskap om vad som händer på själva fältet.
Kistabon Maria Alawoa går ofta till parken med sina söner, åtta och fem år gamla.
– Det är en jättefin park, mina barn älskar att cykla här och vi är här nästan varje dag. Jag brukar sitta och virka eller sticka och kan samtidigt se dem, säger hon.
Hon gillar planerna natursatsningen i Trudelutten.
– Det blir bra, säger hon.
Precis ovanför parken ligger Lilla Viljaskolan. Därifrån tar personalen ofta med sig barn för lek och lärande.
– Mer grönska är jättebra. Vi brukar gå hit för att jobba med naturvetenskap, säger Souad Kharriaki, förskollärare.
I processen har förskolans personal tillfrågats och Souad Kharriaki har flera synpunkter.
– Jag tycker inte klätterställningen är för yngre barn. Sedan skulle jag vilja se något mer utmanande för dem och även en bättre sandlåda, säger hon.
Upprustningen av stora lekparken Trudelutten i Kista. Förskolläraren Souad Kharraki tycker det är bra att den rustas.
Stefan Källstigen