Frösundavik

Försvaret fortsätter att breda ut sig i Solna.

Fortifikationsverket köper nu fastigheten strax norr om Hagaparken för tre miljarder kronor, vilket Fastighetsvärlden var först att berätta om.

Syftet är att "säkerställa en långsiktig, hållbar och ändamålsenlig lokalisering för organisationsenheten Högkvarteret och Försvarsmaktens högsta ledning".

Högkvarteret är den högsta ledningen inom Försvarsmakten och samordnar det militära försvaret.

Anna Lassen, kommunikatör på Fortifikationsverket, skriver i ett mejl till Mitt i att Försvarsmakten behöver fler lokaler och att fastigheten svarar väl för behoven.

"Den är väl placerad med sin närhet till Stockholm och skapar utrymme för Försvarsmaktens kraftiga tillväxt".

Fortifikationsverket får preliminärt tillträde i september 2026.

Skulle byggas ut

Det jättelika kontorshuset kallas Gate:01 och ligger i nationalstadsparken. Det byggdes som huvudkontor åt SAS, därav namnet "SAS-huset".

I dag har huset 25 olika hyresgäster.

Mengus, som äger huset i dag, köpte det 2016 och planerade att tillsammans med Solna stad bygga ut det med ytterligare kontor och koppla ihop det med Hagaparken.

Mitt i söker Fortifikationsverket.