Ett stort hål i fasaden och mängder av bruna tegelstenar på marken. Det var resultatet av den sprängning som ägde rum mot mc-gänget Bandidos tidigare lokaler i Brandbergen i december förra året. De hade lämnat ifrån sig lokalerna en kort tid innan sprängningen, enligt polisens förundersökning.
Nu döms en 21-årig man för dådet och en annan jämnårig man döms för inblandning i sprängningen som, enligt polisens förundersökning, orsakades av en kastrullbomb.
21-åringen som döms för sprängningen greps i samband med ett mordförsök Sätra i februari, där tingsrätten nu konstaterat att det var han som avlossade elva skott mot en bostad. I samband med gripandet beslagtogs mannens telefon, var i polis kunde knyta mannen till sprängningen i Brandbergen.
För både mordförsöket i Sätra och sprängningen i Brandbergen döms mannen nu till 14 års fängelse.
"Vi har tagit del av domen och kommer noga att läsa och analysera den för att ta ställning till ett eventuellt överklagande", skriver mannens försvarsadvokat Sogand Sasanpour i ett mejl till tidningen.
Den jämnåriga brottslingen döms bara för medhjälp till sprängningen till fyra års fängelse.
Erkänner brott
21-åringen som dömdes till det längre fängelsestraffet har under rättegången erkänt att han placerade och detonerade kastrullbomben i Brandbergen. Han har också erkänt att det var han som sköt mot bostaden i Sätra, men förnekar att det skulle handla om ett mordförsök.
Den andra 21-åringen har erkänt att han förmedlade kontakt till utföraren och anstiftaren av dådet, men att han saknade brottsuppsåt.
Utsatt adress
Bandidos tidigare lokal har utsatts för flera våldsdåd de senaste åren. I januari 2024 dömdes två 17-åriga pojkar och en 21-årig kvinna för ett misslyckat sprängningsförsök av lokalerna i september 2023.
I mars 2022 sköts en man ihjäl på platsen efter att han förväxlats med en Bandidosmedlem.
I december i fjol påträffades ett misstänkt farligt föremål i området och den 15 januari i år oskadliggjordes ett farligt föremål av polisen.
Kraftig explosion i Brandbergen
Något har exploderat i ett industriområde i Brandbergen. Fasader och bilar skadades i smällen.
Larmet om explosionen kom strax efter midnatt och den både hördes och kändes på långt håll. En kvinna som bor i bostadsområdet drygt 700 meter från explosionen passerar förbi på torsdagsförmiddagen.
– Smällen hördes borta hos oss, säger hon till Mitt i.
– Vi bor ungefär sju till tio minuter bort så det är helt sjukt hela vårt hus skakade. Det var riktigt läskigt och det känns svårt att bara gå och lägga sig nu, säger en annan boende till Aftonbladet.
Räddningstjänst och polis ryckte ut till industriområdet. Flera fasader, bilar och glasrutor skadades, enligt räddningstjänsten.
Ingen gripen
Polisen kontrollerade flera personer och fordon i jakten på misstänkta men ingen person har gripits. Även flera andra personer har förhörts som vittnen.
Brottsplatsen spärrades av och bombtekniker jobbade på platsen för att reda ut vad som exploderat.
”Det ska enligt uppgift inte råda någon sekundär fara eller risk för ras i de byggnader som skadats”, skriver polisen på sin hemsida.
Många företag har lokaler i området och kan jobba på som vanligt, samtidigt var på torsdagsförmiddagen var en del av industriområdet fortfarande avspärrat och polisen arbetade vidare.
Flera dåd på platsen
En lastbil skadades i explosionen. Den stod parkerad utanför den adress där det senaste åren inträffat flera våldsdåd. I januari 2024 dömdes två 17-åriga pojkar och en 21-årig kvinna för ett misslyckat sprängningsförsök av Bandidos lokaler i september 2023.
I mars 2022 dog en man på platsen efter att han förväxlats med en Bandidosmedlem.
I december i fjol påträffades ett misstänkt farligt föremål i området och så sent som 15 januari oskadliggjordes ett farligt föremål av polisen.
Lokalpolisen vill för tillfället inte kommentera om Bandidos finns kvar i lokalerna idag.
– Det måste vara den mest drabbade adressen per kapita. Det känns olustigt. Vi går och käkar precis här också, säger Mattias Sydh som jobbar i fastigheten intill och väntar på besked när de får komma in igen för att bedöma eventuella skador.
Avspärrat efter sprängningen i ett industriområde i Brandbergen.
Anna Ludvigsson
Kraftig explosion i industriområde: ”Hela huset skakade”
Två åtalas för kastrullsprängning mot Bandidos
En 21-årig man åtalas för sprängningen i Brandbergen i januari. Han åtalas även för sin inblandning i en skottlossning mot en villa i Sätra två veckor senare.
Det var strax efter midnatt den 23 januari som en explosion hördes och kändes på flera platser i Haninge.
Räddningstjänst och polis ryckte ut till industriområdet i Brandbergen där flera fasader, bilar och glasrutor skadades. Personer ska ha befunnit sig i andra verksamheter i byggnaden, men ingen skadades.
Nu åtalas en 21-årig man för grov allmänfarlig ödeläggelse och grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.
Ytterligare en 21-årig man åtalas för medhjälp till allmänfarlig ödeläggelse och misstänks vara den som har kopplat ihop den andra åtalade med anstiftaren.
Explosionen skedde framför en av polisens mobila övervakningskameror efter att flera dåd skett på adressen (se faktaruta). Adressen har länge haft kopplingar till det kriminella MC-gänget Bandidos, som enligt förundersökningen strax innan dådet lämnat ifrån sig lokalerna.
Chattkonversationer
I chattkonversationer får 21-åringen instruktioner strax före sprängningen. I ett meddelande får han en bild med texten: "Du ska lägga kaatrullen så här mot byggnaden . me den öppna sidan".
Enligt polisens förundersökning kan man på film se hur en person kommer gående bärande på en blå Ikea-kasse. Kassen ställs ned på marken och tänds på. Personen lämnar sedan platsen och påsen exploderar. Enligt bombteknikers utredning på platsen ska sprängmedel ha placerats i en kastrull.
Enligt utredningen bedöms det kriminella nätverket Foxtrot vara utföraren.
Så här såg fastigheten ut efter explosionen.
Polisens förundersökningsprotokoll
Elva skott mot bostad
Den 6 februari skedde en skottlossning mot en bostad i Sätra. Den 21-årige mannen åtalas även för försök till mord och grovt vapenbrott för händelsen. Enligt åtalat misstänks mannen vara den som avlossat elva skott mot bostaden. Han greps på platsen och hans telefon beslagtogs. På så sätt kunde polisen koppla ihop honom med chattkonversationer kring explosionen i Brandbergen.
Åklagare bedömer brotten i Brandbergen som grova då de lett till stora skador på egendom och att det fanns risk för personskador. Det anses även vara grovt för att brotten begåtts i en kriminell kontext.
Rättegången inleddes på tisdagen.
Flera våldsdåd
En lastbil skadades i explosionen som stod parkerad utanför den adress där det senaste åren inträffat flera våldsdåd. I januari 2024 dömdes två 17-åriga pojkar och en 21-årig kvinna för ett misslyckat sprängningsförsök av Bandidos lokaler i september 2023.
I mars 2022 dog en man på platsen efter att han förväxlats med en Bandidosmedlem.
I december i fjol påträffades ett misstänkt farligt föremål i området. Den 15 januari i år oskadliggjordes ett farligt föremål av polisen på platsen.
Källa: Mitt i
Så här såg det ut på platsen dagen efter sprängningen.
Anna Ludvigsson