Gullmarsplan

2030 ska tågen börja rulla på förlängningen av blå linje till söderort.

Det jobbas intensivt under Gullmarsplan med den nya stationen.

I maj bjuds stockholmarna in till en 1600 meter lång tunnelpromenad som börjar och startar vid arbetstunneln i Sundstabacken.

Promenaden går till platsen där den nya stationen håller på att ta form, cirka 70 meter under Gullmarsplans nuvarande station.

– Man kommer att kunna gå runt på plattformen och fram till området där hissarna byggs, säger Emma Sahlman, pressansvarig för Nya tunnelbanan.

Brant

Promenaden sker på en byggarbetsplats och är inte tillgänglighetsanpassad för barnvagnar, rollatorer eller rullstolar. Alla måste kunna ta sig fram på egen hand, barn behöver orka gå hela vägen själva och kunna bära bygghjälm. Rekommendationen är att man ska ha fyllt fem år.

– Det är ganska brant. Vi jobbar på att göra tillställningen hundraprocentigt säker, men om vi av säkerhetsskäl skulle behöva utrymma tunneln behöver alla kunna göra det för egen maskin, säger Emma Sahlman.

Förlängs

Blå linje förlängs från Kungsträdgården och får två förgreningar. En förgrening går söderut via Gullmarsplan och en förgrening österut till Nacka.

Vid Sockenplan kopplas linjen ihop med Hagsätragrenen som blir en del av blå linje.

Globen och Enskede gård ersätts av nya stationen Slakthusområdet. Tvärbanans station Globen berörs inte.

Trafikstart för nya blåa linjen är 2030.

Källa: Förvaltningen för utbyggd tunnelbana

Promenaden äger rum den 10 maj klockan 11–17, anmälan öppnar senare i vår. Totalt kommer runt 5000 personer att kunna tas emot.

– Vi kör en save the date redan nu så att folk kan skriva upp det i sina kalendrar.