Vid 21-tiden en måndagskväll i mitten av augusti lämnade två 15-åriga pojkar sina kamrater vid Mälarhöjdens skolas fotbollsplan. När de gick över skolgården kom tre maskerade killar fram och började småprata. Först vänskapligt, men snart övergick småsnacket till hot. Pojkarna blev slagna och fråntvingade sina mobiler.

Rånet var ett av många i sommar. Den 16 juli–25 augusti begicks 13 personrån runt om i Skärholmens lokalpolisområde, många av dem med inslag av misshandel, hot och viftande med olika vapen. De flesta bedöms inte ha något samband med varandra. Undantaget är rånen i Bredäng och Mälarhöjden.

– I augusti har sex rån skett i Bredäng och Mälarhöjden. Vi bedömer att samma personer kan vara inblandade, på grund av signalementen och platserna, säger kommunpolisen Christoffer Peyre.

Krav på mer bevakning

Tre av rånen skedde i Bredäng, tre i Mälarhöjden. Mitt i har pratat med mamman till en av de 15-åriga pojkarna. Hon tycker att polisen borde skärpa sin närvaro runt Mälarhöjdens skola, med tanke på barnens säkerhet.

– Det är en del stök vid skolan och det har förekommit drogförsäljning. Polisen borde vara där betydligt oftare. Våra barn ska inte behöva vara rädda för att bli rånade. Det är en situation som inte får normaliseras, säger hon och tillägger:

– De här smårånarna måste stoppas. Annars fortsätter de med ännu värre saker.

Är ofta i Bredäng

Christoffer Peyre betonar också vikten av att stoppa unga rånare i tid, "eftersom de sällan slutar förrän de gripits". Men någon skärpt bevakning av Mälarhöjden är inte aktuell. Polisen måste prioritera mer utsatta platser, framhåller han. En sådan plats är Bredäng.

– Vi är väldigt mycket i Bredäng där många yngre hänger ihop med äldre och rekryteras till kriminalitet, säger han.

Christoffer Peyres uppmaning till allmänheten är att vara vaksam på okända personer när man är utomhus kvällstid.

Om någon gripits efter sommarens rånväg vill han inte uppge, bara att det finns "misstänkta i några ärenden".