Det var i april i fjol som Jan Emanuel besökte amfibieregementet Berga i Haninge för att hämta utrustning, då han gått med i Hemvärnet.
Enligt åtalet ska Jan Emanuel ha haft en kamera med sig, och en person som inte beviljats inpassering. Där ska Jan Emanuel ha blivit informerad att det råder avbildningsförbud.
Väl inne ska han tagit flera bilder, bland annat spegelselfies med militärutrustning och bilder på anställda. Flera bilder ska sedan ha publicerats på Instagram. Efter besöket polisanmäldes han av Försvarsmakten.
Döms till dagsböter
Nu döms han för olovlig avbildning av skyddsobjekt. Straffet blir 60 dagsböter om 810 kr, totalt 48 600 kronor.
Tingsrätten anser att Jan Emanuel hade blivit informerad om avbildningsförbudet och därför att han varit likgiltig inför risken med att ta bilderna. Tingsrätten anser även att det är fastställt att han fotat både utanför och inne på regementer.
Under rättegången för två veckor sedan bjöd Jan Emanuel in till rättegången och hade bland annat boksignering på plats.
Han döms mot sitt nekande, och menade att han flera gånger frågat om han får tar bilder.
Texten uppdateras.