Snooker är en slags biljard, fast med större bord än det traditionella, med mindre hål. Lite svårare, längre partier och något mer komplicerade regler.
Så förklarar 34-årige Solnabon Suleman Kukka-Salam sporten som han själv föll pladask för kring 2005.
Då hade en snookerspelande kusin till honom just flyttat från Pakistan till Sverige. Och Suleman själv gick i plugget vid Fridhemsplan där det råkade ligga en snookerhall.
– Jag insåg ganska direkt att jag hade känsla för sporten. Några år senare vann jag junior-SM.
Vill se sporten växa
Efter många år av träning – men även återkommande tankar på att lägga av efter att ha missat titeln med små marginaler – tog Suleman i maj det SM-guld han strävat efter.
– Det var en lättnad faktiskt, att det gick hela vägen den här gången.
Nu är målet att tävla internationellt, och få snooker att växa hemma.
– Snooker är en jättestor tv-sport. Men annars är den ganska liten med dålig tillväxt på juniorsidan. Jag vill ändra på det, locka nya spelare.
Öppnar i höst
Därför öppnar han en snookerhall, sin andra efter en i Spånga, i Västra skogen i oktober. Det blir tre bord till att börja med.
– Lokalen ligger på Krysshammarvägen, fem minuter från där vi bor. Så för mig personligen är läget perfekt. Och så ligger ju skolan nära, jag vill jättegärna få med ungdomar, säger Suleman.
Efternamnet till trots, politiken inte något som drar i honom, till skillnad från systern, Solnas kommunstyrelseordförande Sara Kukka-Salam.
– Nej, haha. Det räcker med en politiker i familjen.