"Vi är glada över att meddela att Hemmakväll expanderar i Stockholm och kommer öppna en butik på Kungsholmen".
Så skriver godisbutiken i ett pressmeddelande.
Godis istället för fryst
Just nu pågår en tömning av Picards gamla lokaler och skyltarna utanför är fortfarande från den konkursande franska frysjätten.
Men augusti slår en av Hemmakvälls franchisetagare upp dörrarna till en ny godisbutik på Sankt Eriksgatan, nära bron.
– Det är väldigt spännande att få öppna en Hemmakvälls-butik i Stockholm och få välkomna alla godisälskare, säger Naser Lojeh, franchisetagare i pressmeddelandet.
Många kvadratmeter
225 kvadratmeter håller just nu på att ställas i ordning för att snart fyllas med lösgodis, snacks och drycker. Det blir innerstans andra Hemmakväll tillsammans med butiken i Hammarby sjöstad och den femte i hela Stockholm.
– Vi ser fram emot att hälsa alla kunder välkomna till vår nya butik. Nu kommer det vara fullt fokus på att sätta de sista detaljerna och göra butiken helt redo för nyöppningen, säger Naser Lojeh.