SMHI varnar för snö och blåst fram till lunch men det innebär inte nödvändigtvis att det blir krispigt och klart direkt efteråt.

Fram till kvällen kan det komma totalt 1-2 decimeter snö i stora delar av Stockholm. Det är rejält halt på vägarna och sikten kan vara dålig på grund av snörök.

En del SL-bussar har kört fast under morgonen men än så länge har kollektivtrafiken varit relativt skonad från snösmockan.

Passagerare evakuerade

– En buss som körde på Södertäljevägen efter Hallunda fick bärgas och passagerarna lastades om till en annan buss. Men vi har inte haft så jättemycket stopp, säger SL:s presskommunikatör Torbjörn Granrot.

Men fortsätter det välla ner flingor finns det risk för fler störningar under dagen.

Kan dra in hållplatser

– Är det så här mycket väder kommer det påverka stora delar av trafiken, synnerligen bussar. Ta på dig varma kläder och var beredd på förseningar, säger Torbjörn Granrot.

Om snöröjningen och halkbekämpningen inte hinner med finns det risk att hållplatser dras in, särskilt i backar och tajta kurvor, där det brukar bli halt.