– Jag kan bekräfta att vi har en störning men vet inte orsaken och har inte heller någon prognos, säger SL:s presskommunikatör Andreas Strömberg.

Även SL:s egna system var påverkade.

– Det verkar vara en större störning och vi jobbar intensivt med felsökning just nu.

Problemen började strax efter klockan 07 på morgonen.

Även färdtjänst eller sjuktransport påverkades, rapporterar SVT. Den som behövde transport fick boka taxi eller ringa till SL och beställa körning.

Möjlig hackerattack: ”Ständig fråga”

Enligt Andreas Strömberg diskuterar SL möjligheten att en hackerattack kan vara orsaken.

– Det är en ständig fråga eftersom det förekommit tidigare och vi är en stor aktör i Stockholms lokaltrafik.

Uppdatering: Strax innan klockan 11 meddelade SL att problemet är löst.

Enligt SL var det en störning hos leverantören av kommunikationstjänsten som var boven i dramat. Men vad orsaken till det är, är inte klarlagt.

– Det är beklagligt och tråkigt för våra resenärer när sånt här händer så klart, säger Natalie Nordenswan, presskommunikatör.

Men det finns alternativ till SL:s reseplanerare.

– Det finns en tjänst som heter resrobot.se där man kan söka resor och om man åker pendel kan man gå in på Trafikverkets hemsida för att se när tåget går.